Monitorování účinnosti v psychoterapii a poradenství
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14230%2F15%3A00086626" target="_blank" >RIV/00216224:14230/15:00086626 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Monitorování účinnosti v psychoterapii a poradenství
Popis výsledku v původním jazyce
Ve výzkumu psychoterapie a poradenství se v posledních letech prosazuje tzv. na praxi orientovaný výzkum, jehož cílem je zkoumat proces a efekt psychoterapeutických a poradenských intervencí v podmínkách běžné praxe. V terapeutických a poradenských zařízeních se stále častěji začínají používat softwarové systémy průběžně monitorující efekt nabízené péče (např. OQ-Analyst, CORE Net, FIT). Výzkumy ukazují, že používání zpětnovazebních informací z těchto systémů má pozitivní vliv na účinnost terapeutické aporadenské praxe ? pomáhá předcházet deterioraci klientů, snižuje počet předčasně ukončených terapií. V tomto příspěvku budou nastíněny principy fungování těchto systémů, dále budou shrnuty přínosy a negativa rutinního monitorování účinnosti a jeho implementace do praxe. Zmíněny budou také vznikající české adaptace nástrojů určených k monitorování procesu a efektu psychoterapie a poradenství.
Název v anglickém jazyce
Psychotherapy and counseling outcome monitoring
Popis výsledku anglicky
Recently, so called practice-oriented research is advocated in psychotherapy and counseling. The aim of this kind of research is to examine the process and the effect of psychotherapy and counseling interventions in routine practice. In therapeutic and counseling services, software monitoring systems are increasingly being used to continually monitor the effect of the care provided (e.g., OQ-Analyst, CORE Net, and FIT). Research shows that using feedback information from these systems has a positive impact on the effectiveness of therapeutic and counseling practice - it helps prevent client deterioration and reduce dropout. In this paper, the principles of these systems will be outlined and the benefits and drawbacks of routine outcome monitoring willbe summarized, as well as its implementation into practice. Emerging Czech adaptations of measures used to monitor psychotherapy outcome and process will be also mentioned.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
AN - Psychologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů