Možnosti testování kartografické vizualizace polohové nejistoty
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14310%2F11%3A00053303" target="_blank" >RIV/00216224:14310/11:00053303 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Možnosti testování kartografické vizualizace polohové nejistoty
Popis výsledku v původním jazyce
Problematika kvality geoprostorových dat a s ní související vyjádření nejistoty se v souvislosti se směrnicí INSPIRE dostala opět do popředí. V souladu s rozvoje teoretických aspektů kartografické vizualizace a metod šíření nejistoty v modelech, je obecně přijímám názor, že nejistotu je třeba prezentovat uživatelům takovým způsobem, který je jednoznačný a pochopitelný. Proto byla vytvořena řada přístupů a metod vizualizace nejistoty vycházející například z Bertinovy teorie grafických proměnných a kombinujících statické i dynamické prvky vizualizace. Avšak poměrně málo je známo o konkrétním vlivu určité vizualizace na koncové uživatele, respektive o schopnosti těchto uživatelů s vizualizací efektivně a jednoznačně pracovat. Příspěvek ukazuje způsob sestavení testu pro vybrané metody kartografické vizualizace polohové neurčitosti, využití multivariačního testovacího programu pro zpracování testu a jeho následné vyhodnocení.
Název v anglickém jazyce
Possibilities of Positional Uncertainty Cartographic Visualization Testing
Popis výsledku anglicky
The issue of spatial data quality and representation of uncertainty related to it has again attracted attention in relation to the INSPIRE Directive. In accordance with development of theoretical aspects of cartographic visualization and methods of uncertainty propagation in models, the generally accepted opinion is that uncertainty has to be presented to users in an unambiguous and understandable way. Despite partial achievements and existing conceptual approaches to uncertainty visualisation, relatively little is known about specific influence of certain visualization on end users, especially on their ability to use the given visualization in an effective and unambiguous way. The presented paper describes the process of test development for selectedmethods of cartographic visualization of positional uncertainty, utilization of multivariate testing software tool for test processing, and its consequent evaluation.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
DE - Zemský magnetismus, geodesie, geografie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2011
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Kartografické listy
ISSN
1336-5274
e-ISSN
—
Svazek periodika
19/2011
Číslo periodika v rámci svazku
9
Stát vydavatele periodika
SK - Slovenská republika
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
88-96
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—