3D kartografická vizualizace v prostředí internetu: technologické možnosti a bariéry
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14310%2F13%3A00068244" target="_blank" >RIV/00216224:14310/13:00068244 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
3D kartografická vizualizace v prostředí internetu: technologické možnosti a bariéry
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek se věnuje využití 3D technologií v oblasti kartografické vizualizace. Hlavní důraz je kladen na řešení, které slouží k zobrazení 3D prostorových dat přímo ve webovém prohlížeči. V několika posledních letech došlo ke značnému pokroku v této oblasti. Vznikla řada jednotlivých návrhů a implementací, převážně založených na WebGL a jazyce JavaScript. Žádné z nich však nelze považovat za univerzální. V příspěvku je uvedena základní typologie a příklady existujících 3D webových technologií. Vybrané technologie byly testovány v různých webových prohlížečích. Výsledky tohoto testování byly srovnány s aktuálními statistikami využívání webových prohlížečů uživateli. Diskutovány jsou rovněž další technologické parametry jako otevřenost a rozšiřitelnost jednotlivých řešení nebo použití geografických souřadnicových systémů. V závěru jsou zhodnoceny zjištěné poznatky a doporučeny nejvhodnější technologie pro 3D kartografickou vizualizaci na internetu pro široké spektrum uživatelů.
Název v anglickém jazyce
3D Cartographic Visualization in Web Environment: Technological Opportunities and Barriers
Popis výsledku anglicky
This paper deals with the use of 3D technologies in the field of cartographic visualization. The main emphasis is placed on solutions which are used for the display of 3D spatial data directly in a web browser. A considerable progress in studying 3D internet visualization techniques been made in recent years. Some individual implementations mostly based on WebGL and JavaScript have been made, but none of them offer universal solution. In this paper the basic typology and examples of existing web technologies are described. These technologies were tested in various web browsers and the results are compared with the current statistics on the use of web browsers by users. Other technological parameters, such as open source code and the extendibility or application of geographical coordinate systems, are discussed too. In conclusion, the most suitable technology for 3D cartographic visualization is proposed in web environment for a maximum number of potential users.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
DE - Zemský magnetismus, geodesie, geografie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2013
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Geografický výzkum: Společnost a příroda v období krize
ISBN
9788021062306
ISSN
1805-9120
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
45-55
Název nakladatele
Masarykova univerzita
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
1. 1. 2012
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—