xMAP Technologie: Detekce parazitických agens
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14310%2F17%3A00097335" target="_blank" >RIV/00216224:14310/17:00097335 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
xMAP Technologie: Detekce parazitických agens
Popis výsledku v původním jazyce
Parazitární zoonózy jsou zaznamenávány po celém světě, přičemž často mají endemický charakter. Z hlediska přenosu parazitů ze zvířat na člověka je známo několik nejčastějších cest, např. přímý kontakt, skrze vektorový organismus, konzumací kontaminované syrové či tepelně neopracované potravy anebo prostřednictvím infekčních stadií rozptýlených v prostředí. Ačkoli se technologický vývoj posouvá mílovými kroky kupředu, současná diagnostika některých parazitárních onemocnění zůstává založena pouze na stanovení anamnézy, klinických příznaků a vizuální identifikaci parazitárních objektů. Konvenční metody založené na mikroskopii, biochemických testech, ELISA testech nebo PCR jsou dostupné, ale jsou často nespolehlivé a využitelné jen pro jeden druh patogenu. Z těchto důvodů se v oblasti diagnostiky parazitů objevuje prostor pro vývoj citlivějších, spolehlivějších a komplexních testů. Analýzy založené na magnetických mikrosférách a xMAP technologii jsou využitelné pro multiplexní a simultánní detekci odlišných analytů z komplexního vzorku. Přístupy xMAP technologie jsou dostupné ve formátech pro nukleové kyseliny i imunoanalýzy a umožňují tak detekci a typizaci velkého množství patogenních agens nebo záchyt protilátky či antigenu v rámci jednoho testu. Vzhledem k možnostem adaptace, představuje technologie přínos pro koncové uživatele a je proto hojně využívána farmaceutickými, klinickými i výzkumnými laboratořemi. Cílem našeho výzkumu je využít potenciál xMAP technologie pro vývoj multiplexní oligonukleotidové ligační PCR (MOL-PCR) pro detekci nukleových kyselin nejen intestinálních parazitů v oblastech s běžnými koinfekcemi, ale také povýšit konvenční ELISA test na multiplexní úroveň.
Název v anglickém jazyce
xMAP Technology: Detection of Parasitic agents
Popis výsledku anglicky
Parasitic zoonoses are recorded worldwide and some of them have endemic character. Parasitic agents may pass from animals to humans in several ways, e.g., by direct contact, vector, consumption of raw or undercooked foodstuffs containing the infective stages or by infective stages released into environment. Although in the last decades a number of novel diagnostic methodological approaches have been developed, the current diagnosis of some parasitic diseases is still based only on a combination of clinical signs, anamnesis, and direct visual identification of parasitological objects. The most common conventional diagnostic methods, such as microscopic examination, biochemical assays, ELISA or PCR, are available, but they are laborious, time-consuming and in many cases not reliable. With regard to the fact that parasites might exhibit very strictly confined localization within the host’s body – intracellular/extracellular or tissue/organ, sampling can be very problematic and it often leads to a false negative results. Therefore, there is niche for the development of more sensitive diagnostic assays. Microsphere-based assays utilizing xMAP technology are applicable for high-throughput, multiplex and simultaneous detection of different analytes within a single complex sample. xMAP multiplex assays are currently available in various nucleic acid and immunoassay formats, enabling simultaneous detection and typing of pathogenic agents and also antigen or antibody interception. As an open architecture platform, the xMAP technology is beneficial to end users and therefore it is used in various pharmaceutical, clinical and research laboratories. The aim of our research is to exploit a potential of this approach to develop a multiplex oligonucleotide ligation PCR assay (MOL-PCR) determined for detection of nucleic acids in diagnosis of intestinal parasites in areas where co-infections are common and to upgrade conventional singleplex ELISA into the multiplex level.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
10600 - Biological sciences
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů