Software pro měření a vyhodnocení výkonnostních parametrů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14330%2F21%3A00119946" target="_blank" >RIV/00216224:14330/21:00119946 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.muni.cz/vyzkum/publikace/1823797" target="_blank" >https://www.muni.cz/vyzkum/publikace/1823797</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Software pro měření a vyhodnocení výkonnostních parametrů
Popis výsledku v původním jazyce
Výsledek tvoří sada softwarových nástrojů, které umožňují sběr a vyhodnocení dat (metrik) z reálného a simulovaného prostředí výrobního závodu. Sběr logů v reálném prostředí realizuje výrobní informační systém. Nástroj Tyrant z logů následně odvozuje metriky popisující očekávané chování systému (referenční metriky). Simulátory komponent digitálního dvojčete (výrobní stroje, terminály, ERP systém) a orchestrátor byly rozšířeny o podporu logování (vytváření cílových metrik) a jejich centrální sběr. Analýza referenčních a cílových metrik se provádí nově vytvořeným nástrojem Prefekt. Jeho výstupem jsou detekované anomálie a výkonnostní chyby, které se vyskytly v reálném anebo simulovaném prostředí.
Název v anglickém jazyce
Software for Measurement and Evaluation of Performance Parameters
Popis výsledku anglicky
The result is a set of software tools that enable the collection and evaluation of data (metrics) from the real and simulated environment of the production plant. The collection of logs in a real environment is realized by a manufacturing execution system. Tyrant then derives metrics from the logs that describe the expected behavior of the system (reference metrics). Simulators of digital twin components (production machines, terminals, ERP system) and orchestrator have been extended to support logging (creation of target metrics) and their central collection. The analysis of reference and target metrics is performed by the newly created Prefekt tool. Its output is detected anomalies and performance errors that occurred in a real or simulated environment.
Klasifikace
Druh
R - Software
CEP obor
—
OECD FORD obor
10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TN01000077" target="_blank" >TN01000077: Národní centrum kompetence pro Kyberbezpečnost</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
TN01000077/6-V4
Technické parametry
Software pro měření a vyhodnocení výkonnostních parametrů se skládá z několika částí. Základ tvoří logovací podsystém digitálního dvojčete, kde jednotlivé komponenty (simulátory výrobních strojů, terminály a ERP systém) vytvářejí log záznamy, které jsou centrálně sbírány v nástroji syslog-ng. Odtud je možné je přeposílat a zpracovávat nástroji ELK (Elasticsearch, Logstash a Kibana). Logy z reálného prostředí se zpracovávají nástrojem Tyrant, který z nich odvozuje referenční metriky popisující očekávané chování systému. Vyhodnocení výkonnostních parametrů (metrik) provádí nástroj Prefekt, který analyzuje data z digitálního dvojčete a reálného prostředí. Zpracovávaná data jsou ve formátu JSON. Konfigurace a orchestrace jednotlivých komponent je řešena nástrojem Ansible. Pro bližší informace o získání softwaru kontaktujte odpovědnou osobu. Odpovědná osoba: Tomáš Knotek, Masarykova univerzita, Fakulta informatiky, Botanická 68a, 602 00 Brno, tel.: +420 549 495 979, e-mail: knotek@fi.muni.cz.
Ekonomické parametry
Mezi hlavní očekávané ekonomické přínosy výsledku je zvýšení kvality softwaru výrobních informačních systémů pro řízení výroby díky inovaci procesu vývoje, testování a nasazování softwaru v prostředí digitálního dvojčete. V současnosti je možnost průběžné integrace a nasazení vyvíjeného software pro řízení výroby v podmínkách blízkých reálnému výrobnímu závodu velice limitovaná. Často k ní dochází až ve fázi produkčního nasazení ve výrobním podniku. Zde i minimální neplánované přerušení výroby má přímé ekonomické dopady (ztráty) pro výrobní podniky, které navíc musí splňovat vysoké požadavky na řízení kvality výroby (např. IATF 16949 pro automobilový průmysl). Přínosy po implementaci výsledků projektu se projeví ve snížení doby nasazení (odstávky podniku) a snížení rizika výskytu chyby při nasazení nové verze softwaru v reálném výrobním podniku.
IČO vlastníka výsledku
00216224
Název vlastníka
Masarykova univerzita