K obecné charakteristice a struktuře propriálně pojmenovacího motivu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216224%3A14410%2F12%3A00062985" target="_blank" >RIV/00216224:14410/12:00062985 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
K obecné charakteristice a struktuře propriálně pojmenovacího motivu
Popis výsledku v původním jazyce
Analýza struktury a funkce propriálně pojmenovacího motivu představuje v obecné onomastické teorii jeden z klíčových bodů. Prostřednictvím pojmenovacího motivu se vyjadřuje vztah pojmenovatele (tvůrce propria) k druhu a typu proprálního objektu a k jehofunkci v komunikaci. Struktura propriálně pojmenovacího motivu není mechanickým uplatněním lexikálně sémantického obsahu fundujícího slova (etymonu, lexému). Desémantizace a demotivace jsou procesy, které jsou spojeny nejen s vazbou propriální sféry jazyka s fundující sférou apelativní, ale v první řadě s konstituování a stabilizací propriálního významu jména a jeho funkcemi v komunikaci. Transonymizace je způsob motivování propriálně pojmenovacího aktu jiným propriem. Každé z těchto témat vytváří pro onomastika přitažlivé badatelské pole. Přesvědčivě to dosvědčuje Hansackova kniha citovaná v úvodu, v níž jsou propria typicky hansackovským způsobem pregnantně interpretována v širokých lingvistických i nelingvistických souvislostech.
Název v anglickém jazyce
General characteristics and structure of proprial naming motif
Popis výsledku anglicky
The primary focus of the etymologically oriented onomastics is oriented on the genesis, comparison and reconstruction of the default appellatives. The proprially-specific relationship between the onomastical object and the selection of the relevant meanings determining the motivation of the proprium are typically left untouched. In this case, we refer to the etymologically-based motivation. The linguistic concept of the onomastics strives at a complex, system- and function-oriented investigation of theorigin, creation, and existence of the proprial area of a language, and at the communication aspect. It goes beyond the etymological motivation, and is extended towards a proprial motivation (or functionally-proprial motivation). The proprial naming motive is assessed from language, non-language and communicational (functional) perspectives.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
AI - Jazykověda
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2012
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Diachrone Aspekte slavischer Sprachen
ISBN
9783866883147
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
55-64
Název nakladatele
Verlag Otto Sagner
Místo vydání
Berlin - München
Místo konání akce
Berlin - München
Datum konání akce
1. 1. 2012
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—