Tradiční způsoby zlacení štukových děl a omítek
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216275%3A25110%2F23%3A39919919" target="_blank" >RIV/00216275:25110/23:39919919 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Tradiční způsoby zlacení štukových děl a omítek
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem předkládaného památkového postupu bylo vytvoření či přesněji znovuobjevení postupu tradičních technik zlacení, které se užívaly v minulosti pro zlacení štukových děl a omítek. Tyto techniky byly postupně ve 20. století pozapomenuty, neboť tak jako v jiných oborech, nastal vtomto období všeobecný příklon k užívání rychlejších a méně komplikovaných řešení. V oboru pozlacování se toto zjednodušení projevilo v užívání mixtionového nebo polimentového zlacení. Tradiční postupy a materiály se však v rámci památkového postupu podařilo zrekonstruovat aprakticky odzkoušet na reálném štukovém díle. Oporou pro rekonstrukci postupu tvořila podrobná literární rešerše, průzkumy historických štukových památek a rozsáhlé laboratorní zkoušky. Komplexní snahy o poznání techniky vyústily v provedení replikněkolika historických postupů zlacení, se kterými se setkáváme na renesančních štukových dílech.
Název v anglickém jazyce
Traditional gilding techniques of stucco decoration and plaster
Popis výsledku anglicky
The goal of the presented text was the creation or, more precisely, the rediscovery of the procedure of traditional gilding techniques, which were used in the past for gilding stucco works and plasters. These techniques were gradually forgotten in the 20th century, because, as in other fields, there was a general tendency to use faster and less complicated procedures. In the field of gilding, this simplification was manifested in the use of mixtion or poliment gilding. However, traditional methods and materials have been reconstructed and practically tested on real stucco works in this work. The basis for the reconstruction of the procedure was a detailed old literature search, a direct in-depth study of historical stucco monuments and extensive laboratory tests. Complex efforts to learn the technique resulted in replicasof several historical procedures of gilding, which we encounter in Renaissance stucco monuments.
Klasifikace
Druh
N<sub>pam</sub> - Památkový postup
CEP obor
—
OECD FORD obor
60401 - Arts, Art history
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/DG18P02OVV005" target="_blank" >DG18P02OVV005: Renesanční a manýristické štukatérství v Čechách a na Moravě</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
Npam
Číslo předpisu
Osvědčení č. 67
Technické parametry
O S V Ě D Č E N Í č. 67
Ekonomické parametry
Památkový postup je určen pro profesně odlišné uživatele, kteří v praxi přicházejí do konfrontace s problematikou průzkumů a restaurování pozlacených štukových děl v různých rolích. Památkový postup bude uplatněn v elektronické podobě jako veřejně dostupný dokument pro využití v rámci restaurování. Díky zveřejněným výsledkům dojde k zefektivnění procesu restaurování štukových děl v různých fázích. Tím dojde k zefektivňování i ekonomickým úsporám v péči o tuto skupinu děl.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo kultury ČR
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů