Reflexe současného bádání o náboženství ve studiu mystiky
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216275%3A25210%2F16%3A39902177" target="_blank" >RIV/00216275:25210/16:39902177 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Reflexe současného bádání o náboženství ve studiu mystiky
Popis výsledku v původním jazyce
Podle Thomase S. Kuhna se ve vědecké disciplíně s přechodem k vyspělé vědě nemění sama přítomnost paradigmatu, ale spíše jeho povaha. Cílem této studie je analyzovat povahu paradigmatu ve studiu mystiky. V předkládaném článku ukazuji, že studium mystiky sdílí charakteristické vlastnosti se školami nacházejícími se v před-paradigmatickém období, což se projevuje zejména absencí předem ustavené teorie. Přestože se disciplína nachází v před-paradigmatickém období, můžeme pozorovat, že členové probírané vědecké skupiny sdílí prvky, jež lze označit v Kuhnově pojetí jako paradigma. Ve studiu náboženství drtivá část badatelů sdílí theologický předpoklad o univerzálním výskytu fenoménu náboženství. Ve studiu mystiky je tento předpoklad považován za platný. Badatelé se totiž domnívají, že fenomén mystiky je obvykle kultivován náboženskou nebo kulturní tradicí. Zmíněný předpoklad v jejich výzkumu plní roli před-teoretické intuice, která sjednocuje vědeckou komunitu, pomáhá předvídat existenci studovaného fenoménu a interpretovat sebranou třídu faktů. K tomuto účelu členové vědecké komunity užívají jednoduché nástroje sloužící k identifikaci fenoménu mystiky nejenom v různých historických etapách vybraného náboženství, ale i v jiných náboženstvích a kulturách.
Název v anglickém jazyce
The Reflection of Contemporary Research on Religion in the Study of Mysticism
Popis výsledku anglicky
According to Thomas S. Kuhn what changes with the transition to maturity of discipline is not the presence of a paradigm but rather its nature. The purpose of this study is to analyse a nature of paradigm in the study of mysticism. In the present article I attempt to show, that the discipline shares many characteristic features of the schools of pre-paradigm period caused by the absence of a pre-established theory. Despite the fact we are able to observe that the community of scientists shares the sorts of elements which we might labell a paradigm. It is the cultural universality of religion as a pre-theoretical intuition. Such the theological assumption governs not only the study of religion but the study of mysticism as well. It helps to unify the scientific community, interpret all the collected evidence, and predict a similar phenomena in all periods of every culture. For that purpose, most of members of the research community use simple tools in order to identify a phenomenon of mysticism in every religion and culture.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AA - Filosofie a náboženství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Pantheon
ISSN
1803-2443
e-ISSN
—
Svazek periodika
11
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
23
Strana od-do
42-70
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—