Vytvrzování nízkovizkózních UV zářením tvrditelných systémů hybridní polymerací
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216275%3A25310%2F17%3A39910710" target="_blank" >RIV/00216275:25310/17:39910710 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vytvrzování nízkovizkózních UV zářením tvrditelných systémů hybridní polymerací
Popis výsledku v původním jazyce
Vytvrzování tiskových barev a laků pomocí UV záření je jednou z nejperspektivnějších oblastí vytvrzování tiskových barev. V současné době je dominantním mechanismem používaným pro vytvrzování UV zářením tvrditelných barev a laků radikálová polymerace. Mezi hlavní výhody tohoto mechanismu vytvrzování patří zejména vysoká rychlost vytvrzení a možnost okamžitého dalšího zpracování tiskoviny, široká nabídka dostupných materiálů (monomerů, oligomerů, iniciátorů) a nízký nebo žádný obsah VOC. Mezi hlavní nevýhody lze zařadit inhibici radikálové polymerace vzdušným kyslíkem, která se nejvíce projevuje právě u nízkoviskózních systémů a objemová změna (smrštění) během vytvrzování, která je jednou z příčin nižší adheze barev a laků k polymerním materiálům. Cílem této práce je studium hybridně polymerujících nízkoviskózních systémů, které jsou vytvrzovány současně radikálovou a kationtovou polymerací. Výhodou hybridně polymerujících systému je možnost snížení inhibice radikálové polymerace vzdušným kyslíkem, snížení vlivu vlhkosti na kationtovou polymeraci a větší možnosti ovlivnění průběhu reakce a vlastností výsledného filmu volbou polymerujících složek. Pro studium hybridní polymerace nízkoviskózních formulací bylo vytipováno několik pojiv a fotoiniciátorů a jejich vhodnost byla hodnocena podle dynamické viskozity, vlastností samostatně vytvrzeného filmu (např. reaktivita, tvrdost/pružnost), vzájemné kompatibility atd. U zvolených pojiv bylo proměřeno povrchové napětí a dynamická viskozita při 22 a 40 °C. Dále v rámci této práce bylo studováno vytvrzení jak samotných radikálově a kationtově polymerujících systémů tak jejich kombinací. Stupeň konverze pojivových systémů byl hodnocen FTIR spektroskopií. Jako zdroj UV záření byly použity UV-LED a střednětlaká rtuťová výbojka.
Název v anglickém jazyce
Curing of low viscosity UV curable systems by hybrid polymerization
Popis výsledku anglicky
Curing of printing inks and varnishes by UV radiation is one from the most perspective areas of ink drying. The aim of this work was to study the curing of low viscosity hybrid curable systems that polymerize by free radical and cationic polymerization simultaneously. Several binders and photoinitiators were selected to study hybrid polymerization of low viscosity formulations and their suitability was evaluated according to viscosity, compatibility, self-hardening properties (e.g. reactivity, hardness/elasticity) etc. Surface tension and dynamic viscosity at 22 and 40 ° C were measured for all selected binders. The curing (degree of conversion) of prepared formulations was studied by FTIR spectroscopy. UV-LEDs and medium-pressure mercury lamps were used as sources of UV radiation.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
10404 - Polymer science
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Studentská vědecká odborná činnost 2016/2017 : sborník příspěvků
ISBN
978-80-7560-084-4
ISSN
—
e-ISSN
neuvedeno
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
121-128
Název nakladatele
Univerzita Pardubice
Místo vydání
Pardubice
Místo konání akce
Pardubice
Datum konání akce
12. 6. 2017
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—