Subjektivní pocity klientek po absolvování kurzu psychoprofylaxe
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216275%3A25520%2F16%3A39901304" target="_blank" >RIV/00216275:25520/16:39901304 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Subjektivní pocity klientek po absolvování kurzu psychoprofylaxe
Popis výsledku v původním jazyce
Úvod: Těhotenství a mateřství je pro každou ženu bezpochyby důležitým mezníkem v jejím životě. V tomto období prochází žena mnoha fyzickými, ale zejména psychickými změnami, na které by měla být připravena. Za tímto účelem byla na počátku 20. století vyvinuta metoda psychoprofylaktické přípravy. Jejím cílem je teoreticky i prakticky informovat ženu o období těhotenství, porodu, šestinedělí a péči o novorozence. Cíl: Zjistit, o jaká témata mají těhotné ženy zájem v psychoprofylaktické přípravě. Dalšími stanovenými cíli je zjistit, zda ženy, absolvující kurz psychoprofylaxe, uvádějí zmírnění obav z nastávající role, zda navštěvovaný kurz psychoprofylaxe obsahoval informace, které ženy očekávaly a zda ženy využily získané informace v praxi. Metodika: Práce se skládá z kvantitativního a kvalitativního šetření. Kvantitativní šetření probíhalo pomocí ankety vlastní konstrukce, kdy dotazovanými byly těhotné ženy po 20. týdnu gestace. Kvalitativní šetření probíhalo pomocí polostrukturovaných rozhovorů s třemi ženami na konci šestinedělí. Výsledky: Kurz předporodní přípravy zahrnuje dle dotazovaných všechny důležité oblasti. Respondentky shodně uvádějí využitelnost získaných informací a snížení strachu z porodu po absolvování kurzu psychoprofylaxe, přesto strach z nové životní role u dotazovaných často přetrvává. Závěr: Těhotenství je pro každou ženu doba očekávání a přípravy na příchod nového života. Je to období jedinečné, ale pro některé ženy může být stresující z důvodu nedostatku informací a pocitu nepřipravenosti. Kurzy předporodní přípravy, zpravidla vedeny porodními asistentkami, mají za cíl připravit těhotné ženy jak po stránce psychické, tak praktické.
Název v anglickém jazyce
Subjective feelings of clients over the psychoprophylaxis course
Popis výsledku anglicky
Introduction: Pregnancy and motherhood is for every woman, no doubt an important milestone in her life. During this period, a woman undergoes many physical and especially mental changes, which should be ready. For this purpose, at the beginning of the 20th century developed a method of preparing psychoprophylactic. Its aim is both theoretically and practically inform the woman of the period of pregnancy, childbirth, postpartum and newborn care. Objective: Learn about what topics are pregnant women interested in psychoprophylactic preparation. Other stated objectives is to see whether a woman undergoing a course psychoprophylaxis, reported allay the fears of impending role that frequented the course psychoprophylaxis contained information that women were expecting and whether women use information obtained in practice. Methods: This study consists of a quantitative and qualitative investigation. The quantitative survey was conducted through a survey of its own design, when respondents were pregnant women after 20 weeks of gestation. The qualitative survey was conducted through interviews with three women at the end of confinement. Results: The course covers prenatal preparation according interviewed all important areas. Informants consistently show the usefulness of the information, and reduce fear of childbirth over the course psychoprophylaxis, but fear of a new life roles with interviewees often persists. Conclusion: Pregnancy is a time for every woman anticipation and preparation for the arrival of a new life. It's a unique period, but for some women can be stressful because of the lack of information and a sense of unreadiness. Courses of antenatal preparation, usually run by midwives aim to prepare pregnant women from both the psychological and practical.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
FK - Gynekologie a porodnictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
III. Mezinárodní konference : kvalita a její perspektivy
ISBN
978-80-7395-979-1
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
101-109
Název nakladatele
Univerzita Pardubice
Místo vydání
Pardubice
Místo konání akce
Pardubice
Datum konání akce
20. 4. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—