OPTIMALIZACE DODÁVKY TEPLA
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216305%3A26110%2F14%3APU109997" target="_blank" >RIV/00216305:26110/14:PU109997 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
OPTIMALIZACE DODÁVKY TEPLA
Popis výsledku v původním jazyce
Řešení dodávky tepla budov je v dnešní době vysoce aktuální problém. Tato aktuálnost tématu je dokumentována požadavkem evropské unie na snížení energetické náročnosti budov cílené na rok 2020. Většina realizovaných otopných systémů se jeví z hlediska provozu jako optimální, ale při podrobném zkoumání je možné dosáhnout ještě dalšího zlepšení. Cílem je nedodávat větší množství tepelné energie, než je v danou dobu nutné, aby bylo dosaženo úspory. Tohoto snížení dodávky tepla může být dosaženo využitím potenciálu tepelné akumulace budovy pomocí vhodně zvoleného provozního režimu. Provozním režimem se rozumí režim s nepřetržitým vytápěním a režim s přerušovaným vytápěním. Vybraným ukázkovým případem pro nestacionární simulaci chování při přerušovaném režimu vytápění je demonstrována možná dosažitelná úspora zvoleným přerušovaným režimem vytápění oproti původnímu nepřetržitému vytápění budovy. Případová studie je dokumentována na budově střední školy. V rámci projektu podpořeného specifickým výzkumem na FAST bylo provedeno experimentální řešení přerušovaného režimu, které bylo analyzováno teoretickým řešením, při kterém bylo využito nestacionárního výpočtu. Cílem příspěvku je upozornit na možnost úspory energie využitím optimalizace dodávky tepla. Dále je v příspěvku prezentován rozdíl mezi stacionárním řešením problému a nestacionárním řešením.
Název v anglickém jazyce
OPTIMIZATION OF HEAT DISTRIBUTION
Popis výsledku anglicky
Due to the energetic evaluation of buildings, the solutions for optimal heat supply are a problem of current interest. The topicality of this problem is underlined by the European Union requirements for reducing the energetic demands of buildings by the year 2020. From the operational point of view, most of the heating systems seem to be optimal; however, with the use of the results of this detailed analysis it is possible to make even further improvement. The objective is not to supply more heat energy than necessary in order to achieve energy saving. This reduction of heat supply can be achieved by the use of the heat accumulation potential of the building by means of appropriately chosen regime. By operational regimes are meant regime with constant heating, and regime with interrupted heating. In this sample case of non-stationary simulation during the interrupted heating regime it is possible to demonstrate the potential saving achieved by the chosen interrupted heating regime. The case study is conducted on a secondary school building. In this project, supported by the specific investigation project on the Faculty of Civil Engineering, I carried out an experiment of an interrupted regime, which was also supported by a theoretical part, in which a non-stationary calculation was used. This report points out the possibilities to save energy by optimization of the heat supply. It also presents the difference between a stationary and non-stationary solution to this problem.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
JN - Stavebnictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2014
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
CTI INFO
ISSN
1214-7583
e-ISSN
—
Svazek periodika
24
Číslo periodika v rámci svazku
1-2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
4
Strana od-do
4-7
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—