Nové možnosti léčby depresivní a schizofrenní poruchy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00843989%3A_____%2F18%3AE0107612" target="_blank" >RIV/00843989:_____/18:E0107612 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00216224:14740/18:00103098
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nové možnosti léčby depresivní a schizofrenní poruchy
Popis výsledku v původním jazyce
V medicíně jsou dvě možnosti, jak zlepšit poskytovanou léčbu: hledat nové léčebné možnosti a optimalizovat stávající. Optimalizace léčby zahrnuje nejen praktický nástroj, jako je terapeutické monitorování léků, ale také dodržování obecných trendů v běžné klinické praxi. U depresivní poruchy zůstává výzvou farmakorezistentní deprese. Slibná je změna na nová, multimodální/ multifunkční antidepresiva a augmentace novými atypickými antipsychotiky (aripiprazol, brexpiprazol). Dále dostáváme stále více důkazů o účinnosti a bezpečnosti přídatné léčby nutraceutiky. Nový velmi studovaný přístup představuje ketamin a opioidy. Pokroky v technologiích a nové znalosti o dysfunkčních nervových okruzích a neuroplasticitě vedly k vývoji různých nových neuromodulačních technik, které jou užívány častěji jako přídatná léčba. Základním kamenem léčby schizofrenie zůstávají antipsychotika. V současné době jsou dostupné dva noví parciální dopaminoví agonisté, brexpiprazol a cariprazin. I když mechanismus jejich účinku je podobný, liší se ve farmakologickém profilu. Nové léčebné možnosti, zatím nedostupné pro praxi, zahrnují kanabidiol, glutamátové modulátory a agonisty nikotinových receptorů. Tyto by mohly zlepšit i negativní příznaky a kognitivní dysfunkci.
Název v anglickém jazyce
Novel treatment possibilities in depression and schizophrenia
Popis výsledku anglicky
In medicine, there are two main methods of improving the healthcare provided: seeking new treatment procedures and perfecting(optimizing) the existing ones. Optimization of treatment includes not only practical tools such as therapeutic drug monitoring,but also implementation of general trends in the clinical practice. In depression, treatment-resistance to antidepressive pharmacotherapyrepresents one of the most important clinical challenges. Switch to monotherapy with new multimodal/multifunctionalantidepressants and augmentation with new atypical antipsychotics (aripiprazole and brexpiprazole) may be promising options.Further, current evidence supports utility and safety of adjunctive treatment of nutraceuticals. Novel approaches being studiedinclude ketamine and opioids. Recent advances in technology and emerging knowledge about dysfunctional brain circuits andneuroplasticity have led to the development of different new neuromodulation techniques usually used as add-on therapy. Antipsychoticsare still the cornerstone of the current treatment of schizophrenia. Two new partial dopamine agonists, brexpiprazoleand cariprazine, are now available in addition to aripiprazole. Although the mechanisms of action are similar, the two agents differin terms of their pharmacodynamic profiles. New treatment options not yet available include cannabidiol, glutamate modulatorsand nicotine receptors agonists. These strategie might improve also negative symptoms and cognitive dysfunction.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
30215 - Psychiatry
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/LQ1601" target="_blank" >LQ1601: CEITEC 2020</a><br>
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Psychiatrie pro praxi
ISSN
1213-0508
e-ISSN
1803-5272
Svazek periodika
19
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
4
Strana od-do
53-56
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—