Pokročilý věk ženy a jeho zdravotní důsledky na těhotenství a novorozence
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00843989%3A_____%2F21%3AE0109474" target="_blank" >RIV/00843989:_____/21:E0109474 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/47813059:19510/21:A0000356
Výsledek na webu
<a href="https://osp.slu.cz/pdfs/osp/2021/02/03.pdf" target="_blank" >https://osp.slu.cz/pdfs/osp/2021/02/03.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.25142/osp.2021.011" target="_blank" >10.25142/osp.2021.011</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Pokročilý věk ženy a jeho zdravotní důsledky na těhotenství a novorozence
Popis výsledku v původním jazyce
Východiska: Míra těhotenství se v pokročilém věku žen neustále zvyšuje. Pokročilý mateřský věk je definován jako věk matky 35 let a více v době porodu dítěte. Svou roli v odkladu mateřství do vyššího věku hraje změna role ženy ve společnosti. Současné ženy chtějí být vzdělané, chtějí dosahovat vysokých profesních pozic a v neposlední řadě chtějí být finančně nezávislé. Na úkor výše zmíněných cílů, ale dochází k odsunu těhotenství a mateřství do vyššího, pokročilého věku ženy. S přibývajícím věkem ženy se také objevují civilizační choroby (hypertenze, nadváha, obezita, diabetes mellitus apod.), které už samy o sobě představují pro samotné těhotenství riziko. Cíl: Zjistit zdravotní důsledky pokročilého věku žen na těhotenství a novorozence. Metody: Kvantitativní dotazníková metoda (nestandardizovaný dotazník). Výsledky a diskuze: Z provedeného průzkumného šetření vyplynulo, že ženy odkládaly svá mateřství do pokročilého věku z důvodů sociologických, psychologických, medicínských a ekonomických. Bylo také potvrzeno, že těhotenství v pokročilém věku ženy s sebou nese zdravotní rizika jak pro ženu samotnou, tak pro novorozence. Z mateřských komplikací se jednalo především o samovolný potrat, gestační diabetes mellitus, mimoděložní graviditu, vícečetnou graviditu a gestační hypertenzi. U dětí je pokročilý mateřský věk spojován s vrozenými vývojovými vadami, s nízkou ba naopak vysokou porodní hmotností, s intrauterinní růstovou retardací, s hospitalizací dětí na jednotkách intenzivní péče a se sníženým Apgar skóre. Závěr: Na základě zjištěných dat lze tvrdit, že těhotenství žen ve vyšším, pokročilém věku představuje zdravotní riziko jak pro matku, tak pro novorozence. Mít dítě v pokročilém věku je u současné populace žen ve vyspělých zemích světa zcela běžným jevem. V souvislosti se zdravotními riziky je důležité ženy o této problematice edukovat a eliminovat tak hrozící rizika.
Název v anglickém jazyce
A woman ´s advanced age and its health consequences for pregnancy and the newborn
Popis výsledku anglicky
Background: Pregnancy rates are steadily increasing as women age. Advanced maternal age is defined as a mother's age of 35 years or more at the time of childbirth. The change in the role of women in society is playing a role in the postponement of motherhood to an older age, with contemporary women wanting to be educated, wanting to achieve high professional positions and, last but not least, wanting to be financially independent. However, at the expense of the above-mentioned goals, pregnancy and motherhood are being pushed back to a woman's older age. As a woman gets older, she also develops diseases of civilisation (hypertension, overweight, obesity, diabetes mellitus, etc.), which in themselves pose a risk to the pregnancy itself. Aim: To investigate the health consequences of advanced age of women on pregnancy and newborns. Methods: quantitative questionnaire method (non-standardized questionnaire) Results: The survey revealed that women postponed their motherhood to an advanced age for sociological, psychological, medical and economic reasons. It was also confirmed that pregnancy at an advanced age of a woman carries health risks for both the woman herself and the newborn. Among the maternal complications, these were mainly spontaneous abortion, gestational diabetes mellitus, ectopic pregnancy, multiple gestation and gestational hypertension. In children, advanced maternal age is associated with congenital developmental defects, low or high birth weight, intrauterine growth retardation, intensive care unit admissions and reduced Apgar scores. Conclusion: Based on the data, it can be argued that pregnancies of women at older, advanced ages pose a health risk to both the mother and the newborn. Having a child at an advanced age is still common in the current population of women in the developed world. In the context of health risks, it is important to educate women about this issue to eliminate the risks.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
30214 - Obstetrics and gynaecology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Ošetřovatelské perspektivy
ISSN
2570-785X
e-ISSN
2571-0702
Svazek periodika
4
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
39-48
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—