Čtení o Bohumilu Hrabalovi: rukověť otevřeného díla
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F24661171%3A_____%2F16%3AN0000002" target="_blank" >RIV/24661171:_____/16:N0000002 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Čtení o Bohumilu Hrabalovi: rukověť otevřeného díla
Popis výsledku v původním jazyce
Kritická reflexe Hrabalova díla je v této antologii reprezentována hlavně pracemi, které se věnují obecnějším problémům literární poetiky a snaží se Hrabalovy texty i myšlení analyzovat v souvislosti s evropskou kulturní a literární tradicí 20. století. Knihu zahajuje zakladatelský kritický rozbor, který v r. 1956 Hrabalovu psaní věnoval Václav Havel; dále jsou v ní zastoupeny další mezníkové studie, jako např. Náčrt základů Hrabalovy prózy Emanuela Frynty (1964), Tvorba a spisování Jana Lopatky (1965), Ideová inspirace Bohumila Hrabala od Josefa Zumra (1989) či dvě z četných brilantních studií, které v devadesátých letech Hrabalově tvorbě věnoval Milan Jankovič. Opomenuta nezůstává ani zahraniční reflexe (psychoanalytický rozbor od Giuliany Polentové) a biograficky laděné texty (od Josefa Škvoreckého, Jana Zábrany, Jana Skácela). Zařazené autorské texty autoreflexivního rázu upozorňují na esejistický prvek jako na relevantní složku spisovatelova díla a na esejistickou kvalitu jeho psaní. Jakkoli byly do Čtení o Bohumilu Hrabalovi vybrány texty především s přihlédnutím k jejich zaměření na širší estetické a literární souvislosti, zaznívá v nich rovněž leccos podstatného o svébytnosti jednotlivých děl Bohumila Hrabala. Tato kniha tedy nakonec předkládá nejen průřez kritickou reflexí Hrabalova díla, ale také hrubou charakteristiku autorovy poetiky v jejím vlastním vývoji. Svazek uzavírají výběrové bibliografické soupisy Hrabalova díla a literatury o něm a rejstříky, z nichž anotovaný rejstřík děl Bohumila Hrabala umožňuje sledovat ediční historii literárních textů zmíněných v antologii.
Název v anglickém jazyce
Readings on Bohumil Hrabal: Guide to an Open Work
Popis výsledku anglicky
The anthology presents the critical reception of Hrabal’s oeuvre primarily by selecting pieces devoted to more general questions of literary poetics and pursuing an analysis of Hrabal’s writing and thinking within the European cultural and literary tradition of the 20th century. The opening piece is Václav Havel’s 1956 founding critical analysis of Hrabal’s work. The anthology then includes other groundbreaking studies, such as Emanuel Frynta’s Outline of the Fundaments of Hrabal’s Prose (1964), Jan Lopatka’s Creativity and Making Books (1965), Josef Zumr’s Intellectual Inspirations of Bohumil Hrabal (1989) and two of the numerous brilliant essays devoted to Hrabal in the 1990s by Milan Jankovič. The volume does not neglect the reception abroad (Giuliana Polenta’s psychoanalytic reading) and biographic pieces (by Josef Škvorecký, Jan Zábrana and Jan Skácel). Hrabal’s own reflections highlight the essayistic element as a relevant segment of his work and the essayistic quality of his writing. Even though this Readings on Bohumil Hrabal makes its selections primarily with the aim of outlining the broader aesthetic and literary context, the pieces presented here also largely help to perceive the specificity of particular works by Hrabal. Thus, at the end, the volume offers not only a survey of the critical consideration of Hrabal’s oeuvre, but also a preliminary characteristics of Hrabal’s poetics in its development. The book closes with selective bibliographies of works by and on Hrabal and with indexes, including an annotated index of Hrabal’s works, which allows the reader to follow the editorial history of the literary texts mentioned in the anthology.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
AJ - Písemnictví, mas–media, audiovize
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-87899-52-6
Počet stran knihy
192
Název nakladatele
Institut pro studium literatury
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—