Nová nátěrová hmota s korozní odolností s použitím funkčních plniv a recyklovaných surovin
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F25164953%3A_____%2F20%3AN0000001" target="_blank" >RIV/25164953:_____/20:N0000001 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nová nátěrová hmota s korozní odolností s použitím funkčních plniv a recyklovaných surovin
Popis výsledku v původním jazyce
Prezentovaný funkční vzorek slouží jako vysokosušinový polyuretanový nátěrový systém se zvýšenou korozní odolností s využitím funkčních plniv, které podporují antikorozní vlastnosti nátěrové hmoty. Bylo otestováno i použití recyklovaných surovin, konkrétně zinkového prachu získávaného ze zinkového odpadu.
Název v anglickém jazyce
New coating with corrosion resistance using functional fillers and recycled raw materials
Popis výsledku anglicky
The presented functional sample serves as high-solid polyurethane anti-corrosion coating system with using of functional fillers that support the anti-corrosion properties of the paint. The using of recycled raw materials, especially tinc dust obtained from zinc waste, was also tested.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
20401 - Chemical engineering (plants, products)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/EG17_175%2F0015549" target="_blank" >EG17_175/0015549: Aplikovaný výzkum antikorozních vlastností nátěrových hmot VITON s.r.o.</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
FUNKČNÍ VZOREK FV2
Číselná identifikace
G
Technické parametry
Cílem vývoje funkčního vzorku FV2 bylo otestovat použití tzv. funkčních plniv v polyuretanové matrici tvrzené izokyanátovým aduktem, konkrétně skleněných vloček. Byly porovnány vzorky nátěrových hmot s různými typy skleněných vloček s referenčními vzorky nátěrových hmot, které obsahovaly jednak tradiční fosforečnan zinečnatý a jednak přírodní slídu. Během testování bylo zjištěno, že skleněné vločky typu GF007 vykazují stejnou antikorozní ochranu jako tradiční fosforečnan zinečnatý (při stejném hmotnostním podílu v receptuře a při stejných tloušťkách suchého filmu). Jedná se o surovinu, která nepřináší pro výslednou nátěrovou hmotu nutnost značení nebezpečnosti pro životní prostředí. Jedná se o surovinu ekologicky šetrnou, což je v souladu s cíli projektu „Aplikovaný výzkum antikorozních vlastností nátěrových hmot VITON s.r.o.“ Kromě korozní odolnosti byly testovány i další technologicko-lakařské vlastnosti, viskozita, zasychání, odolnost proti stékání, přilnavost k podkladu, odolnost vůči UV záření. Ve všech těchto vlastnostech, vyjma odolnosti vůči fluorescenčnímu záření, byla nově vyvinutá nátěrová hmota srovnatelná s referenčním vzorkem, který obsahoval tradiční zinkofosfát. Nižší UV odolnost nátěrové hmoty v důsledku použití skleněných vloček GF007 nebude překážkou pro další pokračování výzkumu s tímto typem funkčního plniva, neboť v dalších krocích bude výzkum zaměřen na kombinace výsledků FV1 a FV2 a bude možné UV odolnost zvýšit. Dále bylo v rámci vývoje FV2 otestováno použití recyklovaného zinkového prachu v epoxidové matrici vytvrzené aminovým aduktem. Zinkový prach je taktéž velmi využívanou surovinou v antikorozních nátěrových hmotách, zejména v těžkých korozních prostředí C4, C5 a Im. Protože je obsah zinkového prachu často podmíněn normou, podle které je nátěrový systém navrhován, zaměřili jsme se během výzkumu a vývoje nikoliv na alternativní suroviny k zinkovému prachu, nýbrž na recyklovaný zinkový odpad. Během testování bylo zjištěno, že použití recyklovaného zinkového odpadu (prachu) poskytuje stejnou antikorozní ochranu jako primární elektrolytický zinkový prach. Recyklovaný zinkový prach je surovina, která se v současnosti v nátěrových hmotách nevyužívá, což je v souladu s cíli projektu - ,,Aplikovaný výzkum antikorozních vlastností nátěrových hmot VITON s.r.o.“
Ekonomické parametry
Hlavním komerčním přínosem projektu je významné zvýšení konkurenceschopnosti, následné navýšení příjmů z prodeje nové generace antikorozních nátěrových hmot, vyráběných zcela unikátní technologií. Návratnost vložených finančních prostředků se očekává v horizontu 4,5 let od ukončení projektu. Neméně důležitým přínosem je eliminace bezpečnostních rizik odstraněním používání surovin, které jsou vysoce toxické pro vodní organismy, což je v přímém souladu s Národními prioritami VaVaI. Celkové očekávané náklad projektu a následné komercionalizace odhadujeme na 41,45 mil. Kč. Oproti tomu celkové očekávané výnosy z prodeje nové generace nátěrových hmot jsou 72,99 mil. Kč. Index návratnosti v horizontu 6 let od ukončení realizace projektu je 1,76. Samozřejmě očekáváme další výnosy z prodeje nové generace nátěrových hmot i po roce 2028, ale z důvodu vzdáleného časového horizontu nejsou do oficiální predikce zahrnuty.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
25164953
Název vlastníka
VITON s.r.o.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
N - Poskytovatel licence na výsledek nepožaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—