Ochrana proti moniliniové spále květů a hnilobě plodů v ekologické produkci peckovin
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F25271121%3A_____%2F15%3A%230000705" target="_blank" >RIV/25271121:_____/15:#0000705 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ochrana proti moniliniové spále květů a hnilobě plodů v ekologické produkci peckovin
Popis výsledku v původním jazyce
Metodika je určená pro pěstitele peckovin v ekologické produkci. Zabývá se ochranou proti patogenu způsobujícímu moniliniovou spálu květů a moniliniovou hnilobu plodů, což jsou hlavní limitující faktory, které ovlivňují objem produkce ovoce v pěstování peckovin. Z tohoto důvodu je potřebné sledovat průběh poškození květů a vyvíjet preventivní ochranu proti původcům těchto onemocnění, kterými jsou patogeny rodu Monilinia spp., zejména patogen Monilinia laxa (Aderhold et Ruhland) Honey ex Dennis. Výskyt těchto patogenů se liší silně podle průběhu počasí. V ročnících s vysokým úhrnem srážek v době kvetení se poškození květů vyskytuje ve větší míře než v letech se suchým průběhem počasí. Právě přítomnost srážek podmiňuje vznik infekce. K ochraně výsadeb lze přistoupit dvěma způsoby. První způsob je pomocí nechemické ochrany, kdy má pěstitel možnost volby z registrovaných nechemických přípravků na ochranu rostlin povolených v ekologické produkci. Druhou možností jsou preventivní opatření, ke kterým v případě tohoto patogena náleží například odstraňování napadených větví, mumifikovaných plodů, pravidelný řez korun stromů pro dosažení vzdušné koruny, která rychleji osychá a nevytváří vhodné podmínky pro klíčení spor.
Název v anglickém jazyce
Protection against monilinia blossom blight and monilinia brown rot in organic production of stonefruit
Popis výsledku anglicky
The publication is intended for stone fruit growers who are included in organic farming. The main topic of this publication is a brown rot blossom blight and brown rot of stone fruit caused by pathogen genus Monilinia spp., mainly by Monilinia laxa (Aderhold et Ruhland) Honey ex Dennis. This fungus may cause harvest loss, that is the reason for study of brown rot blossom blight and improve a protection methods against this disease. Infection pressure mainly depends on weather conditions. Flower damage caused by brown rot blossom blight occurs during flowering when is rainy weather. In the year with lower precipitation and humidity is weaker infection pressure. The presence of precipitation makes the emergence of infections in good weather conditions. The protection of the trees can be approached in different ways. First way is in using a non-chemical protection, when the grower can choose from registered plant protection products and bio-regulators. Other possibility is preventive measures, which in the case of this pathogen includes, for example the removal of infected branches and mummified fruits, regular tree crowns pruning to achieve airy crown that dries quickly and does not create conditions for the germination of spores.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
GF - Choroby, škůdci, plevely a ochrana rostlin
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QJ1210275" target="_blank" >QJ1210275: Řešení aktuálních problémů pěstování třešní a višní s tržní kvalitou plodů se zaměřením na ekologicky šetrné postupy</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
ISBN 978-80-87030-42-4
Číslo předpisu
A - uplatněná certifikovaná metodika: 79/2016-MZE-17221
Technické parametry
Osvědčení pod č.j. 79/2016-MZE- o uznání uplatněné certifikované metodiky vydalo Ministerstvo Zemědělství České republiky, Odbor rostlinných komodit, Praha. Smlouva o využití výsledku uživatelem byla uzavřena s BIOSAD, Mayerova 784, 66442 Brno-Modřice, IČ: 22853677, dne 15.12.2015, zastoupenou Ing. Martinem Bagarem, Ph.D., předsedou.
Ekonomické parametry
Běžně používaný přípravek v integrované produkci ovoce Sporgon 50 WP má vyšší cenu jedné aplikace na 100 ha oproti zkoumaným postřikům o 30 – 70 tis. Kč. Jenom aplikace varianty postřiků Myco-Sin a Sulfurus je dražší oproti Sporgonu 50 WP o 34 tis. na 100 ha. I navzdory vyšší ceně této kombinace postřiků je výhodné její použití s ohledem na její vysokou účinnost oproti přípravku Sporgon 50 WP. Na základě tohoto zjištění lze očekávat nárůst ročního hektarového výnosu například u meruněk o 0,59 t/ha v integrovaném systému pěstování. Při průměrné výkupní ceně meruněk za období 2012 – 2014, která byla 22 960 Kč/t, se jedná o nárůst cen o 13 546 Kč/ha, respektive 1,354 mil. Kč/100 ha. Po odečtení nákladů na aplikaci postřiků Myco-Sin a Sulfurus (34 tis./100 ha) nárůst průměrných výkupních cen meruněk činí 1,32 mil. Kč/100 ha.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo Zemědělství České republiky, Odbor rostlinných komodit, Těšnov 65/17, 11000 Praha
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů