Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Advanced Hospital System

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F25585207%3A_____%2F22%3AN0000001" target="_blank" >RIV/25585207:_____/22:N0000001 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Advanced Hospital System

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Cílem projektu bylo vyvinout unikátní automatizovanou softwarovou aplikaci Advanced Hospital System, která umožní zpřesnit diagnostiku a zkvalitnit terapii při co nejnižších skutečných nákladech. Projekt navazoval na dva již realizované projekty příjemce zaměřené na vývoj pokročilých softwarových systémů pro lékaře a nemocnice (Hospital ERP a Hospital CRM, nově NaHERP a NaClin). Příjemce v novém řešení spojil získané zkušenosti a vědomosti z oblasti medicíny a získanou datovou základnu, která obsahovala velmi důležité informace pro výzkum a vývoj v rámci nového projektu. Nový software Advanced Hospital System zapojil umělou inteligenci v podobě pokročilých algoritmů strojového učení a neuronových sítí pro vyhodnocování a práci s daty. Efektivní práce s daty v první řádě pomáhá lékařům s určováním diagnózy. Správné určení diagnózy vede k efektivnějšímu návrhu léčebného postupu, který zajišťuje maximální míru efektivity využitých finančních prostředků na léčbu. Součástí nového řešení je simulační nástroj pro podporu strategického rozhodování ve zdravotnicích zařízeních. Tento nástroj z historicky získaných dat a specifikovaných parametrů vytváří simulační modely, které jsou schopny vyhodnotit důsledky rozhodnutí. Realizací projektu vznikla SW aplikace, která využívá metod umělé inteligence ke zrychlení a zpřesnění diagnostiky i terapie pacientů ve zdravotnických zařízeních, což umožňuje zajistit vyšší bezpečnost pacientů při čerpání nižších nákladů na diagnosticko-terapeutický proces. Zároveň se urychluje digitální transformace poskytovaných zdravotních služeb, která vede k efektivnímu využívání finančních, materiálních i lidských zdrojů.

  • Název v anglickém jazyce

    Advanced Hospital System

  • Popis výsledku anglicky

    The goal of the project was to develop a unique automated Advanced Hospital System software application, which will enable more accurate diagnosis and better quality therapy at the lowest possible actual costs. The project followed on from two already realized projects of the recipient focused on the development of advanced software systems for doctors and hospitals (Hospital ERP and Hospital CRM, newly NaHERP and NaClin). In the new solution, the recipient combined the acquired experience and knowledge from the field of medicine and the acquired database, which contains very important information for research and development within the new project. The new Advanced Hospital System software involved artificial intelligence in the form of advanced machine learning algorithms and neural networks for evaluating and working with data. Effective work with data in the first order helps doctors to determine the diagnosis. The correct determination of the diagnosis leads to a more effective design of the treatment procedure, which ensures the maximum degree of effectiveness of the financial resources used for treatment. Part of the new solution is a simulation tool to support strategic decision-making in healthcare facilities. This tool creates simulation models from historically acquired data and specified parameters that are able to evaluate the consequences of investment decisions. The implementation of the project resulted in a SW application that uses artificial intelligence methods to speed up and refine the diagnosis and therapy of patients in healthcare facilities, which makes it possible to ensure higher patient safety while drawing lower costs for the diagnostic and therapeutic process. At the same time, the digital transformation of the provided health services is being accelerated, which leads to the effective use of financial, material and human resources.

Klasifikace

  • Druh

    R - Software

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)

Návaznosti výsledku

  • Projekt

    <a href="/cs/project/EG17_175%2F0015639" target="_blank" >EG17_175/0015639: Výzkum a vývoj nového systému pro efektivní řízení léčby a výdajů při léčbě - Advanced Hospital System</a><br>

  • Návaznosti

    P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2022

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů

Údaje specifické pro druh výsledku

  • Interní identifikační kód produktu

    Advanced Hospital System

  • Technické parametry

    Softwarové řešení Advanced Hospital System pracuje nad SW aplikačními systémy NaHERP a NaClin nicméně lze jej použít i v návaznosti na jiné systémy za předpokladu vytvoření příslušného rozhraní. Tvoří ho moduly: Aplikační software pro pre-processing a přípravu medicínských i ekonomických dat; Aplikační software – systém pro vytváření, správu a využívání znalostních pravidel (znalostní báze); Aplikační software – moduly pro integraci znalostní báze s již vyvinutým systémem NaHERP a/nebo NaClin; Aplikační software – moduly pro simulaci ekonomické efektivnosti zdravotnických zařízení. Uživatelským rozhraním je systém NaClin. Pro využití funkcionality propojení modulů se systémem umělé inteligence (AI) je určena struktura „Medication Request AI Recommendation“. V položce Triger může uživatel/zdravotník na základě svého rozhodnutí určit, zda chce či nechce spustit funkcionalitu virtuálního experta. V případě volby „Ano“ převezme virtuální expert konkrétní hodnoty, vyhodnotí je a obratem vrátí do NaClin výsledné doporučení. Virtuální expert také zároveň posílá doplňující informaci, nakolik si je svým rozhodnutím jistý. V opačném případě uživatel rozhodne podle svého vlastního uvážení bez ohledu na doporučení virtuálního experta. Pro proces vytváření virtuálních modelů v modulech je použit AI expertní systém TOM od společnosti Merlynn Intelligence Technologies. Po procesu trénování virtuálního experta dojde k jeho validaci a expert je uvolněn k praktickému použití a propojen prostřednictvím specifikovaného rozhraní se systémem NaClin a s využitím integrační platformy Microsoft Common Data Model/Services také k NaHERP. SW aplikace zajišťující datovou komunikaci mezi systémy NaClin a virtuálními modely v AI TOM je koncipována tak, aby bylo možno jednoduše modifikovat strukturu na straně NaClin a použít ji s libovolně vytvořeným modelem systému TOM. K tomu slouží konfigurační kód obsažený v datové struktuře NaClin ve formátu JavaScript Object Notation. Aplikační software (moduly pro simulaci ekonomické efektivnosti zdravotnických zařízení) je vytvořen v prostředí Microsoft PowerBI s tabulkovým i grafickým zobrazením. Aplikace čerpá zdrojová data z ERP systému/ů (např. NaHERP). V aplikaci jsou jako výchozí reporty vytvořeny Rozvaha a Výkaz zisků a ztrát. V obou reportech jsou pro simulaci podstatným prvkem posuvníky, pomocí kterých může uživatel nastavovat parametry simulace a na základě nasimulovaných výsledků může provádět svá manažerská rozhodnutí. Součástí simulace je také možnost porovnání výnosnosti jednotlivých oddělení v rámci zdravotnického zařízení. V případě, že by společnost vlastnila více zdravotnických zařízení, je možné simulovat výsledky jednotlivých zařízení mezi sebou a porovnávat jejich dopad na celkové výsledky společnosti. Účet z účetní osnovy, jehož je posuvník vyjádřením, je možné vyměnit za jiný účet, který je pro simulaci potřeba. Stejně je možné změnit i počet posuvníků v reportu.

  • Ekonomické parametry

    Přínosem projektu je posunutí činností příjemce do kategorie s vyšší technologickou úrovní, rozšíření portfolia, upevnění pozice na trhu, zvýšení konkurenceschopnosti či zvýšení zisku a obratu příjemce poskytováním nového řešení. Příjemce předpokládá, že nový produkt bude prodáván zejména formou licencí. Některé samostatné aplikace, které jsou součástí řešení, budou umístěny na elektronickém tržišti a jejich demoverze může pak být zájemcem stažena. Řešení bude prezentováno na firemních webových stránkách a na sociálních sítích. V přípravě jsou krátká demonstrační videa na Youtube. Finálními uživateli vyvinutého produktu jsou zejména zdravotnická zařízení, nemocnice a zdravotní střediska. V roce 2022 se podařilo získat první dva zákazníky (Kardiologie Stříbrný, s.r.o. a The Cure Day Hospital, JAR). U obou probíhá implementace systémů NaHERP + NaClin + AI. Řešení bylo prezentováno v ÚVN Praha, ČR, Mengo Hospital, Uganda, Distribuovaná Klinika s.r.o., ČR, Clinique Bon Pasteur, Life Together Group, Mauritius.

  • IČO vlastníka výsledku

    25585207

  • Název vlastníka

    NAVERTICA a.s.