Optovláknový mikrofon pro užití v zabezpečovací technice, zvláště v nepříznivých podmínkách okolního prostředí
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F25787012%3A_____%2F20%3AN0000003" target="_blank" >RIV/25787012:_____/20:N0000003 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.safibra.cz" target="_blank" >http://www.safibra.cz</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Optovláknový mikrofon pro užití v zabezpečovací technice, zvláště v nepříznivých podmínkách okolního prostředí
Popis výsledku v původním jazyce
Uvedený funkční vzorek představuje technické řešení optického vláknového mikrofonu a snímače vibrací. Je určený zejména pro použití v zabezpečovací a stavební technice pro dlouhodobé snímání akustických a mechanických vibrací, zvláště v nepříznivých podmínkách okolního prostředí.
Název v anglickém jazyce
Fiber optic microphone for use in security technology, especially in adverse environmental conditions
Popis výsledku anglicky
The subject is a technical solution of a microphone and vibration sensor made of optical fibers. The presented sample is designed for acoustic and mechanical vibrations sensing, especially when applied in safety and construction technology in adverse environmental conditions.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
20201 - Electrical and electronic engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/VI20152020008" target="_blank" >VI20152020008: Komplexní bezpečnost kritických infrastruktur a objektů řešená optovláknovými senzory s užitím moderních informačních systémů</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
VI20152020008-G1
Číselná identifikace
VI20152020008-G1
Technické parametry
Podstata funkčního technického řešení tkví ve využití optického záření pro realizaci funkce optického mikrofonu, kdy časově proměnné akustické, popř. mechanické, vibrace vyvolají časovou změnu výkonu optického záření na základě principu optické interference. Budící optické záření je generováno v opto-elektronické vyhodnocovací jednotce za pomoci časově stabilního laseru a je navázáno do transportního vlákna. Transportním vláknem je záření zavedeno do blízkosti prostoru, kde budou snímány akustické nebo mechanické vibrace. Na konci transportního vlákna se nachází obousměrný pasivní optický rozdělovací článek, jehož úkolem je v dopředném směru rozdělit výkon záření transportního vlákna na dvě poloviny, jedna tato polovina záření je následně tímto článkem navázána do referenčního vlákna a druhá do vlákna snímacího. Referenční vlákno je ve své celé délce několika metrů uloženo v prostoru, který jej maximálně stíní od vlivu vnějších akustických vln nebo mechanických vibrací. V kontrastu s tím je vlákno snímací naopak vibracím maximálně vystaveno tak, že je v celé své délce nebo po úsecích připevněno k bazální konstrukci. Klíčový princip řešení je založen na faktu, že se změnou rozložení vnějších sil působících na snímací vlákno vlivem mechanických vibrací a akustického tlaku dochází k velice malé změně konstanty šíření záření optickým vláknem. Tato změna konstanty šíření vyvolává změnu fáze optického záření tak, jak se pohybuje snímacím vláknem od rozdělovacího článku až na konec, kde se optické záření odráží a šíří se následně zpět s tím, že se změna fáze takto akumuluje po celé této trase. To samé se děje u referenčního vlákna, zde má na akumulaci fáze jen minimální vliv vnější vibrační okolí díky užití vibračního stínění. Zpětné záření z obou větví se dostane k rozdělovacímu článku, který zde ale působí v obráceném směru jako článek slučovací, který záření z obou větví sloučí a výsledné záření naváže zpět do transportního vlákna v obráceném směru. Výsledkem je tedy záření, jehož výkon je modulován vibracemi snímacího vlákna. Z důvodu zajištění možnosti užití uvedené konstrukce optovláknového mikrofonu v nepříznivých a zvláště nepříznivých podmínkách okolního prostředí (např. podzemní šachty, tunely a chodby s velmi vysokou relativní vlhkostí nebo dokonce kapající vodou), kde by zejména vynikly zásadní výhody uvedeného optovláknového řešení oproti případným jiným dosud užívaným elektrickým mikrofonům, byl realizován návrh zapouzdření otovláknového mikrofonu do robustního a odolného kovového pouzdra.
Ekonomické parametry
Předpokládaným ekonomickým přínosem projektu je odhadované zvýšení tržeb o 900 000 Kč ročně na základě prodeje produktu, s očekávaným podílem exportu ve výši 600 000 Kč.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
25787012
Název vlastníka
SAFIBRA s.r.o.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
—
Adresa www stránky s výsledkem
www.safibra.cz