Maastrichtská fiskální kritéria před a po krizi
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26138077%3A_____%2F09%3A%230000126" target="_blank" >RIV/26138077:_____/09:#0000126 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Maastrichtská fiskální kritéria před a po krizi
Popis výsledku v původním jazyce
Maastrichtská konvergenční kritéria, jsou omezujícím nástrojem fiskální politiky členských zemí EU, které chtějí vstoupit do eurozóny. Přestože plnění konvergenčních kritérií udržitelným, nikoliv pouze jednorázovým způsobem, je jednou z podmínek zavedeníjednotné měny členským státem, v podmínkách současné krize začíná být zřejmé, že jde o podmínku nejen nesplněnou, ale v některých případech i nesplnitelnou. Nastává tak otázka: ?Co s maastrichtskými konvergenčními kritérii v následujících letech?? Při odpovědi na tuto otázku byly zohledněny hodnoty výkonu hospodářství jednotlivých zemí, před i při krizi ve vztahu k jednotlivým kritériím. Z jejich porovnání a posouzení pak plyne závěr, že maastrichtská fiskální kritéria byla dobře nastavena v době, kdyvznikla, avšak v rámci krize je potřeba jisté úpravy jednotlivých parametrů.
Název v anglickém jazyce
The Maastricht fiscal criteria before and after crisis
Popis výsledku anglicky
The Maastricht convergence criteria are limiting fiscal policy for the EU member states that aspire to enter the Euro area. Despite the fact that long-term, and not only temporal, fulfillment of the convergence criteria by member states is one of the preconditions for adoption of the single currency, circumstances of the current crisis indicate that this precondition not only fails to be achieved, but in some situations it cannot be achieved. The question arises about what to do with the Maastricht convergence criteria in coming years. Answering this question required considerations on values of economy performance of each country before and after crisis in their relations to particular criteria. Their comparison then shows that Maastricht fiscal criteria were well designed in the time of their creation; however, after the crisis some adjustments in particular parameters need to be made.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
AH - Ekonomie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2009
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Nové trendy - nové nápady 2009
ISBN
978-80-87314-04-3
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
—
Název nakladatele
SVŠE
Místo vydání
Znojmo
Místo konání akce
Znojmo
Datum konání akce
1. 1. 2009
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—