Alkalicky aktivované pojivo na bázi odpadních kalů s vápencem
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26232511%3A_____%2F19%3AN0000008" target="_blank" >RIV/26232511:_____/19:N0000008 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Alkalicky aktivované pojivo na bázi odpadních kalů s vápencem
Popis výsledku v původním jazyce
Alkalicky aktivované materiály nejčastěji na bázi druhotných surovin našly své využití jako alternativa k Portlandskému cementu. Tyto relativně nové materiály představují perspektivní cestu pro využití průmyslových odpadů a zároveň pro snížení uhlíkové stopy. Pro přípravu alkalicky aktivovaného materiálu byly použit odpadní kal z praní vápenců. Tato suroviny kromě alkalické složky obsahuje jílové minerály. Jako základní surovina pro přípravu pojiva sloužila struska v kombinaci s metakaolinem. Tyto suroviny byly částečně nahrazovány až do množství 30 hm. %. Jako alkalický aktivátor bylo použito sodné vodní sklo. K testům byla použita zkušební tělesa, jejichž zrání a vytvrzování probíhalo v laboratorních podmínkách (teplota 20 °C, relativní vlhkost 70 %) zakryté fólií.
Název v anglickém jazyce
Alkaline activated binder based on waste sludge with limestone
Popis výsledku anglicky
Alkali-activated materials, most often based on secondary raw materials, have found their use as an alternative to Portland cement. These relatively new materials represent a promising way for the recovery of industrial wastes while reducing the carbon footprint. Waste sludge from limestone washing was used to prepare alkaline activated material. In addition to the alkaline component, this raw material contains clay minerals. Slag in combination with metakaolin served as the basic raw material for binder preparation. These raw materials were partially replaced up to 30 wt. %. Sodium water glass was used as the alkaline activator. Test specimens were used whose maturation and curing took place under laboratory conditions (temperature 20 °C, relative humidity 70%) covered with foil.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
20500 - Materials engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
01/G-DKRVO/OV1/DC4
Číselná identifikace
PV 06/2019
Technické parametry
Objemová hmotnost 1845-1860 kg/m3, pevnost v tlaku 39,64-52,64 MPa, pevnost v tahu za ohybu 2,60-4,26 MPa, rozliv 17,4-20,75 mm, nasákavost 31,20-34,17 %, vlhkost 29,50-33,38 %.
Ekonomické parametry
Při využití tohoto návrhu jde zejména o ekologické přínosy – bezpečná likvidace odpadních surovin. Ekonomickým přínosem je možnost využití odpadu jako částečná náhrada vstupních surovin a s tím spojená úspora nákladů na vstupní suroviny. Pevnost v tlaku (nad 55 MPa) předurčuje materiál k použití jako stavební prvek.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
26232511
Název vlastníka
Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
A - K využití výsledku jiným subjektem je vždy nutné nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—