Funkční vzorek autoklávovaného pěnobetonu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26232511%3A_____%2F20%3AN0000020" target="_blank" >RIV/26232511:_____/20:N0000020 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Funkční vzorek autoklávovaného pěnobetonu
Popis výsledku v původním jazyce
Byl vytvořen funkční vzorek v podobě zkušebního trámce autoklávovaného lehkého pěnobetonu, vyznačující se specifickou technologií výroby, využívající kombinace technologií pro výrobu pěnobetonu pórobetonu. Vyvinutá receptura pro výrobu funkčního vzorku se rovněž vyznačuje specifickým složením, u které bylo dosaženo nízké objemové hmotnosti zkušebních trámců funkčního vzorku za pomoci využití generované technické pěny, lehkého umělého kameniva na bázi pěnového skla.
Název v anglickém jazyce
Functional sample of autoclaved foam concrete
Popis výsledku anglicky
A functional sample was created in the form of a test beam of autoclaved lightweight foam concrete, characterized by a specific production technology, using a combination of technologies for the production of AAC and foam concrete. The developed recipe for the production of a functional sample is also characterized by a specific composition, in which a low bulk density of the test beams of the functional sample was achieved by using the generated technical foam, a light artificial aggregate based on foam glass.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
20500 - Materials engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
PV 12/2020
Číselná identifikace
DKRVO/OV2/DC2/12/2020
Technické parametry
Zkušební práce v roce 2020 prokázaly, že je možné realizovat výrobu vyvíjeného předkládaného funkčního vzorku lehkého pěnobetonu s umělým odpadním kamenivem na bázi pěnového skla a vláknovou výztuží, a to i v případě poloprovozní výroby kompozitních prvků větších rozměrů. Realizované zkušební práce dále prokázaly, že využití hydrotermálního procesu vytvrzování navrženého funkčního vzorku lehkého pěnobetonu v autoklávu vede ke snížení hodnot objemových hmotností zkušebních těles, při současném navýšení hodnot pevnostních charakteristik takto vyrobených prvků.
Ekonomické parametry
Využití hydrotermálního vytvrzování vyvíjených pěnobetonů v praxi však bude záviset zejména na ekonomickém aspektu v podobě cen energií nutných pro realizaci tohoto navrhovaného výrobního procesu. Ekonomických úspor při výrobě funkčního vzorku lehkého pěnobetonu dochází zejména v případě využití lehkého kameniva na bázi pěnového skla. Toto kamenivo je získáváno od výrobce jako přebytek z výroby pěnového skla a nabízí se tak další možného využití tohoto lehkého kameniva bez nutnosti další recyklace či skládkování.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
26232511
Název vlastníka
Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
A - K využití výsledku jiným subjektem je vždy nutné nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—