Dva brněnské románské emporové kostely a jejich vztah k další brněnské zděné architektuře. Co prozrazuje krinoidový vápenec?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26268469%3A_____%2F20%3AN0000002" target="_blank" >RIV/26268469:_____/20:N0000002 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.geonika.cz/doplnky/kubalikova_2_kostely.pdf" target="_blank" >http://www.geonika.cz/doplnky/kubalikova_2_kostely.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Dva brněnské románské emporové kostely a jejich vztah k další brněnské zděné architektuře. Co prozrazuje krinoidový vápenec?
Popis výsledku v původním jazyce
Předmětem mého referátu jsou dva brněnské románské emporové kostely, zčásti dosud stojící. Jedná se o kostely klášterní, které představují ve vývoji brněnské architektury určitý lokální zlom a mají tak vliv na dataci jiných sakrálních staveb. První je kostel sv. Jiljí v Komárově, jehož dějiny jsou spjaty s proboštstvím benediktinského kláštera v Třebíči. Locum in luco prope castrum Brnen sancti Benedicti, na počátku 12. století patrně neosídlené inundační území pokryté lužním lesem, dostal třebíčský klášter při založení. Dnes stojící románské fázi kostela předcházela drobná sakrální stavba, z níž se dochovala na hlínu pojená kamenná podezdívka. Románský kostel měl ještě západní přístavbu, rovněž ještě románskou a propojenou s interiérem kostela. V horních partiích této přístavby byl detekován Crinoidea-limestone. A to je důležitý chronologický ukazatel. Druhý z emporových kostelů je totiž kostel sv. Kunhuty premonstrátského kláštera v Zábrdovicích, jenž byl s nejvyšší pravděpodobností vysvěcen 14. března 1211. U něj bylo již Crinoidea-limestone užito i na hrubé zdění. V první dekádě 13. století bylo tedy již ložisko tohoto unikátního kamene, nacházeného jen na blízké Stránské skále, těženo. Poznatky z těchto dvou kostelů ukazují ale především na vyšší stáří nejstarší fáze brněnského kostela sv. Petra, jež musela být postavena v průběhu 12. století, protože se na ní Crinoidea-limestone neuplatnil. U pozdějších brněnských kostelů a zděných staveb se již tento kámen využíval standardně.
Název v anglickém jazyce
Two romanesque matronea churches in Brno and its relation to other stone-architecture of Brno.
Popis výsledku anglicky
My presentation focuses on two Romanesque matronea churches in Brno, partly still standing. These are monasterial churches which represent a local turn in development of the architecture in Brno; they also affect dating of other sacral buildings. The first one is the Church of St Giles in Komarov whose history is tied to the Provostry of the Benedictine Monastery in Třebič. Locum in luco prope castrum Brenense sancti Benedicti, presumably an uninhabited area from the early 1100’s covered with a riparian forest, was donated to the Třebič Monastery at its founding. Today’s Romanesque stage of the church was preceded by a tiny sacral structure, of which a soil‑connected stone underpinning survived to these days. The Romanesque church had a western annexe, also of a Romanesque style and connected to the church interior. Crinoidea‑limestone was detected in the upper portion of the annexe. And this is an important chronological indicator, since the second matronea church is the Church of St. Cunigunde in the Premonstratensian Monastery in Zabrdovice that was most probably consecrated on March 14, 1211. In this church, Crinoidea‑limestone was also used to build its structural walls. Therefore, the only deposit of this unique stone found at the nearby Stranska skala location was already mined in the 1200’s. However, the findings from these two churches primarily indicate a higher age of the oldest phase of the St. Peter’s church in Brno, which must have been built during the 12th century, since the Crinoidea‑limestone was not used to build it. Then, the stone was commonly used to build newer churches and stone buildings in Brno.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
N - Vyzkumna aktivita podporovana z neverejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Brno v minulosti a dnes
ISSN
0524-689X
e-ISSN
—
Svazek periodika
2020
Číslo periodika v rámci svazku
33
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
29
Strana od-do
13-41
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—