Význam úhorů v zemědělské krajině
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26296080%3A_____%2F11%3A2R000263" target="_blank" >RIV/26296080:_____/11:2R000263 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/67985939:_____/11:00386472
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Význam úhorů v zemědělské krajině
Popis výsledku v původním jazyce
V příspěvku je věnována pozornost uměle založeným úhorům v Národním parku Podyjí. Tyto úhory jsou studovány jako možnost zvýšení biodiverzity v travních porostech. Byly založeny trvalé plochy v a) periodicky narušovaném úhoru, b) ploše ponechané spontánní sukcesi a c) sousední obhospodařované louce. Potvrdilo se, že úhory pomáhají mnoha rostlinným druhům při reprodukci z půdní semenné banky a při uskutečnění jejich životního cyklu. Výsledky analýz fytocenologických snímků ukazují rozdíly jak v druhovémsložení, tak i v počtu druhů mezi druhově chudými a bohatými plochami. Významné rozdíly byly také nalezeny mezi plochami nacházejícími se v různých sukcesních stadiích. Z pohledu ochrany přírody je pozitivní, že nebyl zjištěn masivní výskyt invazních nebo expanzivních druhů rostlin. Na úhorech převažovaly druhy běžně se vyskytující v kulturní krajině, na okrajích polí a na mezích. Podařilo se ale taky nalézt druhy, které v NP Podyjí byly nezvěstné po mnoho let.
Název v anglickém jazyce
The importance of barrens in agricultural landscape
Popis výsledku anglicky
Artificially established barrens in the Podyjí National Park are studied as one of the sustainable ways how to increase biodiversity in grasslands. Permanent plots in a) periodically disturbed barren site, b) plot with spontaneous succession and c) neighbouring managed meadow were established. We confirmed that barren sites help many plant species to reproduce from the soil seed bank and finish their life-cycles. The results of analyses of phytosociological relevés show differences in both the species composition and the number of species between nutrient-poor and nutrient-rich sites. Significant differences were also found among plots in different successional stages. From the point of view of nature conservation, no massive occurrence of invasive andexpansive species was found. Species commonly found in cultivated landscapes, field margins and balks prevailed, but we found also plant species that had been missing in the national park for many years.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
EF - Botanika
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2011
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Úroda
ISSN
0139-6013
e-ISSN
—
Svazek periodika
LIX
Číslo periodika v rámci svazku
12
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
71-76
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—