Ověření systému v budově III
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26429632%3A_____%2F19%3AN0000006" target="_blank" >RIV/26429632:_____/19:N0000006 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ověření systému v budově III
Popis výsledku v původním jazyce
Realizace tohoto výstupu byla charakteristická vysokou mírou spolupráce mezi oběma partnery. V rámci tohoto výstupu byly vyvinuté softwarové moduly testovány při nasazení do systému inteligentního řízení budov v prostorách partnera projektu Efex, na kterém se společně podíleli, jak hlavní řešitel, tak partner projektu. Cílem tohoto výstupu byla implementace takového systému, který by umožnil získávat informace o poloze jednotlivých uživatelů, a tyto informace dále poskytoval systému pro řízení budovy, který by na ně, na základě definovaných scénářů, adekvátně reagoval. Na základě průzkumu budovy a konzultace s partnerem, byla vybrána klíčová místa, která byla osazena komponentami pro detekci Bluetooth zařízení. Místa byla vybrána s ohledem na jejich vzájemnou polohu a velikost. Převážně byla využita zařízení typu „sniffer“, které ke svému fungování potřebují připojení k internetu a zdroj napájení. Díky následné implementaci vyvinutých softwarových modulů je možné detekovat obsazenost jednotlivých místností (a jejich nadřazených celků) v rámci budovy a následně spouštět opatření, které umožní snížená energetické náročnosti budovy, zvýšení komfortu uživatelů, zvýšení bezpečnosti budovy, zlepšení provozních podmínek apod. Cílem tohoto poloprovozu bylo, implementací vhodných nástrojů, vytvoření vhodného způsobu reakce inteligentní budovy na informace získávané ze systému pro určování polohy a počtu uživatelů. Cíle tohoto poloprovozu se podařily naplnit díky implementaci hardwarových komponent tzv. „snifferů“, které umožňují detekovat obsazenost jednotlivých místností v budově. Tyto informace jsou předávány do systému inteligentního řízení budovy, který na základě definovaných scénářů, na tyto informace adekvátně reaguje (topení, světla, stínění, hudba apod.). Data o obsazenosti a stavu místností je možné také odesílat správci budovy ve formě e-mailových zpráv. Data získávána ze systému je možné použít pro celkovou optimalizaci procesů uvnitř budovy, díky kterým je možné z dlouhodobého hlediska předcházet nehospodárnému využívání energií (osvětlení/vytápění atd.) a snižování opotřebení infrastruktury. Historické informace mohou sloužit pro analýzu nejvíce využívaných částí budovy jako podklady pro inovace, rekonstrukce a restrukturalizace. Systém může reagovat také na situace klasifikované jako nebezpečí (hlasovým upozorněním, zprávou apod.)
Název v anglickém jazyce
Verification of the system in a building III
Popis výsledku anglicky
The implementation of this output was characterized by a high degree of cooperation between the two partners. As part of this output, the developed software modules were tested during deployment in the intelligent building management system on the premises of the Efex project partner, in which both partners participated together. The aim of this output was to implement a system that would allow information on the location of individual users and provide this information to the building management system, which would be based on defined scenarios, responded adequately. Based on a survey of the building and a consultation with a partner, key locations were selected that were equipped with components for detecting Bluetooth devices. The places were chosen with regard to their relative position and size. Mostly, sniffer devices were used, which need an internet connection and a power supply to function. Thanks to the subsequent implementation of developed software modules, it is possible to detect the occupancy of individual rooms (and their superior units) within the building and then run measures to reduce energy consumption, increase user comfort, increase building safety, improve operating conditions, etc. The aim of this pilot plant was, by implementing suitable tools, to create a suitable way for the intelligent building to respond to the information obtained from the system for determining the location and number of users. The goals of this pilot plant were achieved thanks to the implementation of hardware components of so-called "sniffer", which allows detecting the occupancy of individual rooms in the building. This information is transmitted to the intelligent building management system, which, based on defined scenarios, responds adequately to this information (heating, lights, shading, music, etc.). Occupancy and room status data can also be sent to the building manager in the form of e-mail messages. The data obtained from the system can be used for the overall optimization of processes inside the building, thanks to which it is possible in the long run to prevent uneconomical use of energy (lighting/heating, etc.) and reduce infrastructure wear. Historical information can be used to analyze the most used parts of the building as a background for innovation, reconstruction, and restructuring. The system can also respond to situations classified as dangerous (by voice alert, text message, etc).
Klasifikace
Druh
Z<sub>polop</sub> - Poloprovoz
CEP obor
—
OECD FORD obor
10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/EG15_019%2F0004361" target="_blank" >EG15_019/0004361: Výzkum metod a technologií detekce polohy a navigace ve vnitřních prostorách budov s ohledem na jejich zefektivnění a optimalizaci</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
Ověření systému v budově III
Číselná identifikace
—
Technické parametry
Jedná se o budovu, která slouží pro vývoj a testování technologií inteligentního řízení budov, které jsou zde i provozovány, a je zde instalováno několik stovek senzorů, mnoho desítek aktorů a je připraveno přes 130 přípojných bodů datové sítě včetně pěti datových sběrnic. V budově je nainstalována a provozována řada prvků umožňující inteligentní řízení. Akce inteligentní budovy jsou momentálně vázány převážně na výstupy systému detekce pohybu, zabezpečovacího zařízení apod. V inteligentní budově byla použita infrastruktura lokační nodů, která byla vyvinuta v rámci projektu, která seskládá celkem z deseti komponent (9 Locator nodů a 1 Master nodu), které byly umístěny v 9 místnostech. Jelikož Master node slouží pro získávání informací Locator nodů a neumožňuje detekci zařízení, je možné jej umístit v místnosti s jiným Locator nodem. Jako Bluetooth zařízení, na základě jejichž detekce jsou poskytována data systému inteligentního řízení budovy, byly vybrány Bluetooth beacony, které svou velikostí a způsobem nošení neomezují uživatele. Pro poloprovoz byly vybrány beacony ve formě „hodinek“, které je možné upevnit na ruku pomocí znovupoužitelného gumového pásku (alternativně pomocí jednorázového pásku po jehož použití je pásek znehodnocen – vhodné např. pro sledování uživatelů v nemocničních zařízeních apod.) a pomocí malého beaconu, který je možné upevnit např na klíče nebo strčit do kapsy. Systém je nicméně možné nakonfigurovat na detekci konkrétních zařízení – např. sport testerů). K výsledku prozatím nebyla uzavřena smlouva o využití výsledku s konkrétními subjekty. Tento výstup byl zatím implementován v testovacím poloprovozu v rámci inteligentní budovy partnera projektu realizovaném v rámci projektu. Výstupy testování a nabyté know-how bude využito v komerčních aktivitách společnosti CEDA Maps a.s. a EFEX s.r.o., které se zaměřují na implementaci indoor navigačních, orientačních a informačních systémů v budovách. Uživateli výstupu budou jak majitelé a správci, tak vlastníci a nájemníci inteligentních budov (ale také dalších veřejných budov). V rámci implementace řešení do budov se předpokládá uzavírání smluv o licenčním využití výsledku.
Ekonomické parametry
Implementace vyvinutých komponent systému v dalších budovách povede ke zvýšení ročního objemu zisku partnerů projektu CEDA Maps a.s. a EFEX s.r.o. Výstup bude použit také pro další VaVaI činnost..
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
26429632
Název vlastníka
CEDA Maps a.s.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
A - K využití výsledku jiným subjektem je vždy nutné nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—