Právo evropské
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26482789%3A_____%2F16%3AN0000080" target="_blank" >RIV/26482789:_____/16:N0000080 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Právo evropské
Popis výsledku v původním jazyce
Evropské právo je mnohoznačný pojem. Evropské právo v širším slova smyslu je objektivní právo obsaţené v právních normách z právních řádů s platností a účinností pro dva či více států na evropském kontinentu. Jedná se tedy o skupinu právních řádů mezinárodní, nadnárodní či regionální povahy, které odráţejí různé typy evropské integrace a spolupráce. Tudíţ evropské právo v širším slova smyslu je koncepčním zastřešením více vzájemně se prolínajících právních řádů více neţ jednoho státu v evropském prostoru (Janků a Janků, 2015). Kaţdý z těchto právních řádů představuje určitý integrační projekt a nejznámějšími současnými představiteli jsou Rada Evropy s Evropskou úmluvou o lidských právech z r. 1950, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě („OBSE“) na základech helsinské Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě z r. 1975, Evropské sdruţení volného obchodu („ESVO“) s Úmluvou z r. 1960, Evropská hospodářská oblast („EHO“) s Dohodou o EHO z r.1994, Evropské společenství pro atomovou energii („Euratom“) s římskou smlouvou z r.1957 a samozřejmě i Evropská unie („EU“) s post-lisabonskou Smlouvou o EU („SEU“) a Smlouvou o fungování EU („SFEU“). Posledně uvedená EU má právo, tj. právo EU, která je spolu s právem tzv. Euroatomu evropským právem v uţším slova smyslu. V současné době přirozeně dominuje vnímání evropského práva coby práva EU, tedy v tom nejuţším slova smyslu, nicméně pro jeho pochopení je rozhodně třeba alespoň základní rekapitulace i ostatních právních řádů odráţejících evropské právo v širším slova smyslu a celkové zasazení do historického kontextu.
Název v anglickém jazyce
European law
Popis výsledku anglicky
European law is a ambiguous term. European law in the broader sense is the objective right contained in legal norms of the legal systems with validity and effectiveness for two or more states on the European continent. It is therefore a group of legal orders of an international, transnational or regional nature that reflect different types of European integration and cooperation. Thus, European law in the broader sense is a conceptual arcade of more interdependent legal orders of more than one state in the European space (Janků and Janků, 2015). Each of these legal systems is an integrative project and the most famous contemporary representatives are the Council of Europe with the 1950 European Convention on Human Rights, the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) on the basis of the Helsinki Conference on Security and Cooperation in Europe 1975, the European Free Trade Association (EFTA) with the 1960 Convention, the European Economic Area (EHO) with the EEA Agreement of 1994, the European Atomic Energy Community (Euratom) with the Treaty of Rome In 1957 and, of course, also the European Union (EU) with the post-Lisbon Treaty on the EU ("TEU") and the Treaty on the Functioning of the EU ("TFEU"). The latter has the right, ie EU law, which, along with the so-called Euroatom law, is European law in a more meaningful sense. Nowadays, the perception of European law is naturally dominated by EU law, that is to say, in the most meaningful sense, but it is essential for its understanding to at least be a basic recapitulation and other legal orders that reflect European law in a broader sense and a general set-up in the historical context.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
AG - Právní vědy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
N - Vyzkumna aktivita podporovana z neverejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Encyklopedie českých právních dějin
ISBN
978-80-7380-641-5
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
367-377
Počet stran knihy
883
Název nakladatele
Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, s.r.o.
Místo vydání
Plzeň
Kód UT WoS kapitoly
—