Průtokoměr na tekuté kovy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26722445%3A_____%2F17%3AN0000130" target="_blank" >RIV/26722445:_____/17:N0000130 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Průtokoměr na tekuté kovy
Popis výsledku v původním jazyce
Potřeba vývoje vlastního měřícího zařízení pro měření průtoku tekutých kovů vzešla ze zkušeností s provozem smyčky MELILOO, od roku 2015 v několika modifikacích provozované v Centru výzkumu Řež s.r.o (CVŘ). Smyčka je určená pro korozní experimenty v prostředí tekutého olova nebo eutektické směsi olovo-lithium a pro testování komponent systémů využívajících tyto tekuté kovy. K problémům instrumentace z hlediska měření průtoků docházelo především v oblastech nízkých průtoků (přibližně pod 0,5 kg/s). S komerčně dostupnými ultrazvukovými průtokoměry nebo s průtokoměry s permanentními magenty nebylo možné v rozsahu 0 – 0,5 kg/s měřit průtoky s dostatečnou přesností. Z toho důvodu byla v rámci projektu CANUT navržena aktivita zaměřená na vývoj vlastních průtokoměrů pracujících právě v oblasti nízkých průtoků. Případné využití se nabízí při vývoji a výzkumu tekutým kovem chlazených jaderných reaktorů (vzhledem k zaměření smyčky se aplikace průtokoměru váže především k reaktorům LFR), především pak v oblasti provozu experimentálních a testovacích zařízení. Stejně tak je využití možné ve vývoji energetických fúzních zařízeních, kde je tekutý kov (PbLi) využíván jako plodící materiál a v některých koncepčních studiích zároveň i jako chladivo. Případná využitelnost je také možná v dalších oblastech využívajících tekuté kovy (např. solární systémy). Pro tyto účely byl navržen a otestován průtokoměr pracující na principu energetické bilance. V dokumentu bude popsána koncepční studie a design průtokoměru předcházející jeho výrobě, dále pak bude popsána experimentální kampaň. Stěžejní kapitolou pak bude popis charakteristiky, provozních aspektů a možných nedostatků zjištěných během experimentálního testování průtokoměru.
Název v anglickém jazyce
Flow meter for liquid metals
Popis výsledku anglicky
The need for the development of unique measuring device for the flow measurement of liquid metals came from the experience with the operation of the MELILOO loop, since 2015 in several modifications were operated at the Research Center Řež (CVR). The loop is designed for corrosion experiments in the liquid lead or lead-lithium eutectic mixtures and for testing components of systems using these liquid metals. Problems of instrumentation in terms of flow measurement occurred mainly in the low flow rate areas (approximately below 0.5 kg/s). With commercially available ultrasonic flowmeters or permanent magnet flow meters, it was not possible to measure flow rates with sufficient accuracy in the range of 0 - 0.5 kg / s. For this reason, the CANUT project proposed an activity aimed at developing its own flowmeters working in the low flow area. Utilization of such an equipment is possible within development and research of liquid metal-cooled nuclear reactors (due to the focus of the loop, the application of the flowmeter is mainly related to LFR reactors), especially in the field of experimental and test equipment operation. Similarly, the use is possible in the development of energy fusion devices where liquid metal (PbLi) is used as a breeding material and, in some conceptual studies, as a coolant. Potential usability is also possible in other areas of using liquid metals (eg solar systems). For this purpose, a flow meter operating on the principle of energy balance has been designed and tested. The conceptual design and design of the flowmeter prior to its production will be described in the document, as well as the experimental campaign. The main part will be a description of characteristics, operational aspects and possible shortcomings found during experimental testing of the flowmeter.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
20305 - Nuclear related engineering; (nuclear physics to be 1.3);
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TE01020455" target="_blank" >TE01020455: Centrum pokročilých jaderných technologií (CANUT)</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
TE01020455-V164
Číselná identifikace
—
Technické parametry
Oblast měření průtoku: 0 – 1 kg/s; Maximální provozní teplota: 600°C; Maximální provozní tlak: 5 bar; Nejistota měření: do 5%. Kontaktní osoba: Tomáš Melichar, tomas.melichar@cvrez.cz.
Ekonomické parametry
Výsledek je předpokládaným výstupem projektu. Technologie je využitelná pro stavbu a provoz experimentálních zařízení v rámci navazujících projektů aplikovaného výzkumu.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
26722445
Název vlastníka
Centrum výzkumu Řež, s.r.o.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
—
Adresa www stránky s výsledkem
—