Pěstování kostřav (Festuca sp.) na semeno
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F26791251%3A_____%2F20%3AN0000031" target="_blank" >RIV/26791251:_____/20:N0000031 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.oseva-vav.cz/index_soubory/Publikace.htm" target="_blank" >http://www.oseva-vav.cz/index_soubory/Publikace.htm</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Pěstování kostřav (Festuca sp.) na semeno
Popis výsledku v původním jazyce
Metodika je určena především zemědělcům, kteří pěstují kostřavy na semeno. Metodika představuje současné metody zakládání, hnojení, ošetřování a sklizně semenářských porostů kostřav. V úvodu seznamuje čtenáře se základními pěstovanými druhy kostřav – luční, červenou, rákosovitou a drsnolistou. Následuje část agrotechnická, ve které jsou pěstitelům doporučeny nejvhodnější způsoby přípravy půdy a setí kostřav, včetně doporučených krycích plodin. Dále následuje kapitola výživa a hnojení, kde jsou doporučeny dávky živin, termíny aplikací a vhodné typy hnojiv. Kapitola zabývající se ošetřováním porostů během vegetace je rozdělena na mechanické ošetřování, ochranu proti chorobám a škůdcům a prevenci poléhání. Agrotechnická část je zakončena doporučením pro stanovení zralosti, vhodných způsobů sklizně, doporučení k seřízení sklízecích mlátiček a pravidlům posklizňové úpravy přírodního osiva trav. Metodika obsahuje i doporučení pro pěstování kostřav na semeno v ekologickém zemědělství. V metodice jsou porovnány i ekonomické ukazatele různých způsobu pěstování kostřav na semeno. V příloze metodiky jsou tabulky s registrovanými herbicidy do jednotlivých druhů kostřav (včetně účinnosti na plevele), nejdůležitější onemocnění kostřav, tabulka pro možnosti provětrávání osiva při posklizňové úpravě i fotografie řezů úzkolistých kostřav pro jejich identifikaci.
Název v anglickém jazyce
Fescue (Festuca sp.) seed crop management
Popis výsledku anglicky
The Methodology is designated for Fescue seed crop growers. Methodology presented current knowledge and practices in establishment, nutrition, treatment and harvesting of Fescue seed crop. It describes features and signs of basic Fescue species – Meadow Fescue, Red Fescue, Tall Fescue and Sheep Fescue. In main part are mentioned recommended practices for soilbed preparation, sowing of Fescues including sowing rate and depth or cover crop, nutrition of Fescue seed crop, mechanical treatment, plant protection and harvesting of seed crop, including post-harvest treatment of seed. The Methodology includes recommendation for cultivation of Fescue grass seed crop in organic agriculture too. Also, Economics indicators of different crop managements are compared. Supplement includes tables with registered herbicides, including its efficacy to weeds, main disease of Fescues or photos of leaf cut of narrow-leafed Fescues.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
40106 - Agronomy, plant breeding and plant protection; (Agricultural biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
1-2020
Číslo předpisu
63769/2020-MZE-18145
Technické parametry
Uplatněná certifikovaná metodika uznaná osvědčením č. 63769/2020-MZE-18145, vydaným Ministerstvem zemědělství ČR dne 1.12.2020. Smlouva o uplatnění metodiky č. 1/2020 zpracované v rámci řešení podpory na rozvoj výzkumné organizace č. MZE-RO1820, uzavřená mezi OSEVOU vývoj a výzkum s.r.o. a Spolkem pěstitelů travních a jetelových semen (14.10.2020). Metodika je určena především zemědělcům, kteří pěstují kostřavy na semeno. Metodika představuje současné metody zakládání, hnojení, ošetřování a sklizně semenářských porostů kostřav.
Ekonomické parametry
V metodice jsou porovnány i ekonomické ukazatele různých způsobu pěstování kostřav na semeno. Využitím poznatků uvedených v metodice je reálné dosáhnout průměrného zvýšení výnosu o 6 %, což by při průměrné výměře kostřav 2443 ha činilo 2.156 tis. Kč za rok. Dalších 960 tis. Kč lze dosáhnout snížením objemu neuznaného osiva o 30 t ročně. Zvýšení výnosu však může být podstatně vyšší, což dokazují výsledky předních pěstitelů v ČR.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo zemědělství ČR
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů