Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Text certifikované metodiky hodnocení a monitoringu městských jednotek z hlediska toku energie a hmoty

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F27195147%3A_____%2F17%3AN0000001" target="_blank" >RIV/27195147:_____/17:N0000001 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Text certifikované metodiky hodnocení a monitoringu městských jednotek z hlediska toku energie a hmoty

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Certifikovaná metodika Energetického hodnocení ČOV vychází z provozně sledovaných hodnot a navrhuje klíčové ukazatele pro energetické hodnocení ČOV. Metodika „Energetické hodnocení ČOV“ má za cíl jednoduchou formou přímo související s provozem ČOV posoudit a vyhodnotit stav spotřeby energií na ČOV, současně vyhodnotit stav produkce a využití bioplynu (pokud je produkován a využíván) k energetickým účelům.V rámci zpracování EH ČOV jsou stanoveny specifické parametry charakterizující stav nakládání s energií na hodnocené ČOV, Výsledek EH je možné znázornit ve formě energetického štítku. Hlavním parametrem je celková specifická spotřeba elektrické energie na 1 EO (CHSK), hodnocení je rozděleno do 7 skupin vymezených hodnotou 15 kWh/(EO.rok). Každá kategorie má přiřazené slovní hodnocení a je označena současně velkým písmenem od A do G. Výpočet specifických parametrů charakterizující stav nakládání s energií na hodnocené ČOV se provádí po měsících, z měsíčních hodnot se vypočítává průměrná roční hodnota. Uplatnění certifikované metodiky povede uživatele k cíli, tj. optimalizaci spotřeby energií, optimalizaci energetických zdrojů, zvyšování energetické účinnosti, prokazatelné úspoře výdajů díky systémovému přístupu, řízení energií založené na měřitelnosti a možnosti porovnávání. Metodika energetického hodnocení ČOV je vhodnou součástí procesu certifikace podle ČSN EN ISO 50001 Energetický management pro čistírny odpadních vod.

  • Název v anglickém jazyce

    Text of the certified methodology for evaluating and monitoring urban units in terms of energy and mass flows

  • Popis výsledku anglicky

    The Certified Energy Efficiency Assessment Methodology of WWTP (EH) is based on operationally monitored values ​​and proposes key indicators for energy assessment of WWTPs. The methodology "Energy Efficiency Assessment of WWTP" aims in simple form directly related to WWTP operation to assess and evaluate the state of energy consumption at WWTP, at the same time evaluate the production status and use of biogas (if produced and used) for energy purposes. specific parameters characterizing the state of energy loading on the assessed sewage treatment plant. The EH result can be represented in the form of an energy label. The main parameter is the total specific consumption of electricity per 1 PE (COD), the evaluation is divided into 7 groups defined by 15 kWh/(PE . year). Each category has an assigned verbal evaluation and is marked by a capital letter from A to G. The calculation of the specific parameters characterizing the status of energy management at the evaluated sewage treatment plant is done after months, from monthly average values ​​are calculated average annual value.. Applying a certified methodology will lead the user to the goal of optimizing energy consumption, optimizing energy resources, increasing energy efficiency, proven cost savings through system approach, energy management based on measurability and comparability. The methodology of the WWTP energy assessment is a suitable part of the certification process according to ČSN EN ISO 50001 Energy management for sewage treatment plants.

Klasifikace

  • Druh

    N<sub>metS</sub> - Metodiky schválené orgánem státní správy

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    20704 - Energy and fuels

Návaznosti výsledku

  • Projekt

    <a href="/cs/project/TE02000077" target="_blank" >TE02000077: Inteligentní Regiony - Informační modelování budov a sídel, technologie a infrastruktura pro udržitelný rozvoj</a><br>

  • Návaznosti

    P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2017

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů

Údaje specifické pro druh výsledku

  • Interní identifikační kód produktu

    TE02000077V018 - energie

  • Číslo předpisu

    č.j.54093/2017-MZE-15000

  • Technické parametry

    Vytvořenou metodiku budou využívat především vlastníci a provozovatelé čistíren odpadních vod při hodnocení provozních výsledků. Potenciálním využivatelem je Odbor a regulace vodárenství na MZe ČR, jehož úkolem je sledování výkonových parametrů s případnými dopady do cen vodného a stočného. Metodika není omezena pouze na tato využití, jednotlivé kroky metodického pokynu mají využití také pro jiné subjekty, jejichž cílem bude vyhodnocení environmentálních, ekonomických a sociálních dopadů provozu a investičních opatření. Předpokládané skupiny uživatelů jsou tak následující:  Provozovatelé a vlastníci vodohospodářské infrastruktury zahrnující čistírny odpadních vod  Sdružení vodovodů a kanalizací SOVAK v rámci svých šetření přispívajících k optimalizaci provozu čistíren odpadních vod  Techničtí auditoři  Certifikační autority při zpracování auditu (Vyhláška č. 480/2012 Sb. o energetickém auditu a energetickém posudku)  Orgány provádějící benchmarkingová šetření výkonových ukazatelů ČOV  EH lze uplatnit v rámci postupů podle ČSN EN k zjišťování energetické účinnosti (např. ČSN EN 16231 (01 1504)  Projektové organizace při přípravě a vyhodnocení investičních projektů s dopady do hospodaření s energií  Finanční instituce a orgány poskytující finanční prostředky pro investiční akce v rámci hodnocení ekonomické efektivnosti  Management společností zabývající se využitím obnovitelných zdrojů  Inspekční orgány v oblasti energetiky Standardizovaná metodika hodnocení umožní vzájemné srovnání nákladů a přínosů všech variant opatření optimalizace spotřeby energie a využití bioplynu na ČOV a následný výběr nejlepší varianty k realizaci. Dojde ke zkvalitnění procesu hodnocení provozu v oblasti nákladů a výnosů s potenciálem významných ekonomických úspor. Použitelnost metodiky pro hodnocení ex-ante a ex-post umožní srovnat předpokládané a následně reálně vzniklé dopady navržených opatření a výsledky použít při hodnocení dalších ekonomických a energetických opatření. Využívání metodiky je součástí dohody o spolupráci mezi Centrem kompetence Smart Regions a sdružením SOVAK.

  • Ekonomické parametry

    Předpokládané ekonomické přínosy a další přínosy spočívají ve vlastním uplatnění certifikované metodiky.Skutečné ekonomické přínosy není možné v této fázi obecně vyčíslit, protože pro každou aplikaci a lokalitu budou jiné. V rámci testování metodiky na 5 lokalitách středně velkých ČOV se ukazuje, že je reálné dosáhnout minimálního snížení specifické spotřeby elektrické energie o 5 kWh/(EO.rok). V ČR je zhruba 100 komunálních ČOV s anaerobní stabilizací kalu a produkcí bioplynu. Odhadovaná roční produkce je cca 60 mil. m3 kalového plynu, což představuje cca 6,5 mil. EO. Roční úspora na elektrické energii při uvažovaném snížení specifické spotřeby o 5 kWh/(EO.rok) by tak mohla dosahovat 32,5 mil. kWh ročně, což představuje cca hodnotu 65 mil. Kč ročně. V oblasti výroby elektrické energie v kogeneračních jednotkách je potenciál úspor obdobný, protože tyto jednotky jsou více orientovány na vlastní výrobu a získání „zeleného bonusu“, než na efektivní provozování.

  • Označení certifikačního orgánu

    Ministerstvo zemědělství

  • Datum certifikace

  • Způsoby využití výsledku

    C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů