Parazitární infekce přenosné komáry a dalším dvoukřídlým hmyzem
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F27283933%3A_____%2F17%3A00004427" target="_blank" >RIV/27283933:_____/17:00004427 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Parazitární infekce přenosné komáry a dalším dvoukřídlým hmyzem
Popis výsledku v původním jazyce
Nejvýznamnější parazitární infekce přenášené komáry jsou malárie a lymfatické filariózy. Kožní a viscerální leishmaniózy přenáší příbuzný hmyz, flebotomové ("sand fly"). V subsaharské Africe se vyskytuje africká trypanosomóza (spavá nemoc), jejímž vektorem jsou glossiny (mouchy "tse-tse") a v Latinské Americe americká trypanosomóza (Chagasova choroba) přenášená krevsajícími plošticemi. Malárie představuje nejzávažnější parazitární infekci, Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (SZO) byla v roce 2015 malárie endemická v 91 zemích (World Malaria Report, 2016). V oblastech s rizikem malárie žije přes 3 miliardy osob, tedy kolem 40% všech obyvatel. Podle posledních odhadů SZO proběhlo v roce 2015 212 miliónů nových případů malárie, na něž zemřelo 429 tisíc osob, především dětí mladších pěti let. Nejvíce je postižena Afrikas 90% všech případů a 92% úmrtí na malárii. Lidské infekce vyvolávají především čtyři druhy plasmodií, Plasmodium falciparum, P. vivax, P. ovale a P. malariae a v jihovýchodní Asii i opičí druh P. knowlesi. Malárie je přenášena samičkami komárů rodu Anopheles při sání krve. Laboratorní diagnostika malárie je založena na přímém mikroskopickém průkazu plasmodií na krevních nátěrech (tlustá kapka a tenký nátěr) obarvených dle Giemsa-Romanowski. K léčbě malárie se v současnosti nejčastěji používají artemisininové deriváty, které jsou účinné i na rezistentní kmeny plasmodií. Mezi další antimalarika patří kombinace atovachon s proguanilem, meflochin, chinin v kombinaci s doxycyklinem nebo klindnycinem. K prevenci relapsů terciány vivat a ovale se užívá primachin. Lidské filariózy představují závažné tropické a subtroopické infekce vyvolané parazitickými vlasovci a jsou jen velmi vzácně importovány do ČR. Některé zoonotické filariózy vyvolané příslušníky rodu Dirofilaria jsou přenášeny komáry a mohou u lidí vyvolat subkutánní nebo oční infekce se vyskytují v Evropě, včetně našeho území. Leishmaniózy jsou typické a subtropické infekce, které způsobují systémové (viscerální) nebo kožní onemocnění. Rezervoárem některých druhů (L. tropica, L. donovani) je pouze člověk, ale většinou se jedná o zoonózy. Leishmaniózy představují i významné oportunní nákazy u imunodeficientních pacientů, zvláště s infekcí HIV. K terapii se používají amphotericin B na lipidovém nosiči, antimonové soli, miltefosin, pentamidin, paromomycina některá azolová antimykotika.
Název v anglickém jazyce
Parasitic infections of portable mosquitoes and other two-winged insects
Popis výsledku anglicky
The most important parasite mosquito-transmitted infections are malaria and lymphatic filariasis. Skin and visceral leishmaniasis transmits related insects, phlebotomy ("sand fly"). In sub-Saharan Africa there is African trypanosomosis (spastic disease), the vector of which is glossin (tse-tse), and American trypanosomosis (Chagas disease) transmitted by blood platelets. Malaria is the most serious parasitic infection, according to the latest World Health Organization (WHO) data, in 2015, malaria was endemic in 91 countries (World Malaria Report, 2016). There are over 3 billion people in the risk areas of malaria, or about 40% of all people. According to the latest WHO estimates, 212 million new malaria cases were reported in 2015, with 429,000 deaths, especially children under five. Most affected by Afrikas are 90% of all cases and 92% of malaria deaths. Human infections arise primarily from four Plasmodium species, Plasmodium falciparum, P. vivax, P. ovale and P. malariae, and P. knowlesi monkeys in Southeast Asia. Malaria is transmitted by females of the Anopheles mosquitoes when blood is sucked. Laboratory diagnosis of malaria is based on direct microscopic detection of plasmodia on blood coats (thick drop and thin coat) stained according to Giems-Romanowski. For the treatment of malaria, the most commonly used artemisinin derivatives are also effective on resistant strains of plasmodia. Other antimalarials include the combination of atovachone with proguanil, mefloquine, quinine in combination with doxycycline or klindnycin. The primachin is used to prevent relapse tercians vivat and oval. Human filariasis is a serious tropical and subtropic infection caused by parasitic hairy pigs and is very rarely imported into the Czech Republic. Some zoonotic filariasis caused by members of the genus Dirofilaria is transmitted by mosquitoes and can cause subcutaneous or ocular infections in humans, including in our territory. Leishmaniasis are typical and subtropical infections that cause systemic (visceral) or skin diseases. The reservoir of some species (L. tropica, L. donovani) is only human, but mostly is a zoonosis. Leishmaniasis also represents significant opportunistic infections in immunodeficient patients, particularly HIV infections. Amphotericin B on lipid support, antimony salts, miltefosin, pentamidine, paromomycin, some azole antifungals are used for therapy.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
30303 - Infectious Diseases
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů