Oční toxoplasmóza a těhotenství
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F27283933%3A_____%2F17%3A00005458" target="_blank" >RIV/27283933:_____/17:00005458 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Oční toxoplasmóza a těhotenství
Popis výsledku v původním jazyce
Toxoplazmóza je systémové onemocnění vyvolané parazitickým intracelulárním prvokem Toxoplasma gondii z kmene Apicomplexa. Tento prvok, příbuzný malarickým plasmodiím, byl popsán u hlodavců v roce 1908, ale jako původce lidského onemocnění byl poprvé rozpoznán v roce 1923 českým oftalmologem Josefem Janků v chorioretinických lézích u 11 měsíčního dítěte s kongenitální infekcí. Definitivním hostitelem parazita jsou kočkovité šelmy, v jejichž střevě se pohlavně množí a produkuje oocysty. Po jejich pozření teplokrevnými obratlovci včetně člověka se ve vnitřních orgánech (lymfatické orgány, svalovina, CNS) parazit dále nepohlavně množí a vyvolává akutní infekci, která je ve většině případů asymptomatická nebo se projevuje krčním uzlinovým syndromem. Po překonání akutní infekce parazit přetrvává v hostitelských tkáních celoživotně v latentní formě (tkáňové pseudocysty) a může být aktivován při výrazném poklesu buněčné imunity, např. při AIDS. K přenosu toxoplazmózy může dojít: 1) pozřením potravy nebo vody kontaminované oocystami; 2) konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa obsahujícího tkáňové pseudocysty; 3) transplacentárně při akutní infekci v těhotenství; 4) transplantací orgánu (srdce, jater) od seropozitivních dárců. V České republice je v dospělé populaci infikováno asi 45 % žen a 35 % mužů. Oční toxoplasmóza (toxoplasmová chorioretinitida) je obvykle důsledkem nerozpoznané kongenitální infekce a manifestuje se u dětí a mladých dospělých osob. Vzácně k ní může dojít následkem postnatální akutní infekce nebo reaktivací latentní infekce u imunosuprimovaných osob. Akutní toxoplasmová chorioretinitida se projevuje zamženým viděním, skotomy, bolestí očí a fotofóbií. Je obvykle jednostranná a může vést k částečné i úplné ztrátě zraku. I po úspěšné léčbě často recidivuje. Podkladem patologických změn je ložisková nekrotizující retinitida, při níž se nejčastěji v centrálních částech sítnice tvoří typické zánětlivé žlutobílé, vyvýšené pláty s neostrými okraji („cotton patch“). Při postižení makuly dochází ke ztrátě centrálního vidění. Během hojení pláty blednou, dochází k atrofii a tvorbě jizvy s depozity černého pigmentu. Prezentován bude klinický případ pacientky s podezřením na oční toxoplasmózu v prvním trimestru těhotenství a diskutován bude mezioborový přístup k této problematice.
Název v anglickém jazyce
Eye toxoplasmosis and pregnancy
Popis výsledku anglicky
Toxoplasmosis is a systemic disease caused by the parasitic intracellular protozoan Toxoplasma gondii from the Apicomplex strain. This element, related to malaria plasmodiomy, was described in rodents in 1908, but was first recognized in 1923 by Czech ophthalmologist Josef Janků in chorioretinic lesions in an 11-month-old child with congenital infection. The definitive host of the parasite is feline carnivores in which the gut reproduces and produces oocysts. After their delivery to warm-blooded vertebrates, including humans, the parasite in the organs (lymphatic, muscular, and CNS) grows infrequently and causes an acute infection, which is mostly asymptomatic or is manifested by a cervical nodal syndrome. After overcoming acute infection, the parasite persists in the latent tissue (tissue pseudocysts) in the host tissues and can be activated by a significant decrease in cellular immunity, eg in AIDS. Transmission of toxoplasmosis can occur: 1) by feeding food or water contaminated oocysts; 2) consuming a poorly heat treated meat containing tissue pseudocysts; 3) transplacentar in acute infection during pregnancy; 4) organ transplantation (heart, liver) from seropositive donors. In the Czech Republic, about 45% of women and 35% of men are infected in the adult population. Eye toxoplasmosis (toxoplasmic chorioretinitis) is usually the result of unrecognized congenital infection and is manifested in children and young adults. Rarely, she can due to postnatal acute infection or reactivation of latent infection in immunosuppressed persons. Acute toxoplasmic chorioretinitis is manifested by obscured vision, scotoma, eye pain, and photophobia. It is usually one-sided and may lead to partial and complete loss of vision. Even after successful treatment, he often relapses. The underlying pathogenic changes are block necrotizing retinitis, in which most common central portions of the retina are typical inflammatory yellow-white, raised patch panels ("cotton patch"). When the macula is affected, central vision is lost. Latexing plates become pale, there is atrophy and scar formation with deposits of black pigment. A clinical case of a patient with suspected ocular toxoplasmosis in the first trimester of pregnancy will be presented and an interdisciplinary approach to this issue will be discussed.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
30303 - Infectious Diseases
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů