Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Epidemie spalniček v ČR pohledem infektologa

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F27283933%3A_____%2F18%3A00006527" target="_blank" >RIV/27283933:_____/18:00006527 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Epidemie spalniček v ČR pohledem infektologa

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Průvodcem spalniček je RNA virus z čeledi Paramixoviridae. Rozšíření onemocnění je kosmopolitní, ale nejvíce infekcí i nejzávažnější průběhy jsou v oblastech s nízkým standardem zdravotnictví a nedostatečnou proočkovaností. Přenos se děje kapénkovou infekcí od pacientů v akutní fázi onemocnění. Inkubační doba může být 6-19 dnů, průměrně je 10 dnů, kdy se objevují prodromální příznaky jako zvýšená teplota, kašel, zánět spojivek a rýma. Horečka postupně narůstá a asi 4. den se v dutině ústní objevují Koplikovy skvrby a na kůži charakteristický sytě červený až červenofialový velkoskvrnitý makulopapulózní exantém. Ten začíná za ušima a během 3-4 dnů se přes obličej, krk a trup rozšíří na celé tělo. Horečka dosahuje až 40°C, pacient trpí nechutenstvím a je letargický. Vyrážka ustupuje asi po sedmi dnech a po 8-9 dnech od prvních prodromálních příznaků pacient přestává být infekční. Tento klasický průběh může být mitigován u osob, které byly proti spalničkám v minulosti očkovány. Mezi závažné komplikace, které jsou častější u neočkovaných dětí do 3 let věku, patří pneumonie, gastroenteritida, encefalitida, sekundární bakteriální infekce, myokarditida a hepatitida. U dětí, které nebyly očkovány, může vzácně virus latentně přežívat v mozku a po několika letech vyvolat smrtelnou subakutní sklerotizující panencefalitidu. Diagnostika spalniček je obvykle sérologická, ale citlivější je vyšetření RT-PRC z nasofaryngeálního stěru, které je vhodnější v časných fázích infekce a u osob, které byly v minulosti proti spalničkám očkovány. Terapie je symptomatická, izolace pacientů u nás probíhá za hospitalizace na infekčních odděleních. V prevenci šíření infekce je též důležitá důsledná karanténa osob, které byly s nemocným v kontaktu. K prevenci spalniček je k dispozici živá, atenuovaná kombinovaná vakcína poskytující ochranu i proti zarděnkám a příušnicím. U nás se dětem aplikuje ve dvou dávkách, k přeočkování pak postačuje dávka jedna. V příspěvku budou uvedeny naše zkušenosti se spalničkami u pacientů i vyšetřením protilátek u zdravotníků na infekčních odděleních v Liberci a v Praze Na Bulovce.

  • Název v anglickém jazyce

    Infectious Epidemic of measles in the Czech Republic

  • Popis výsledku anglicky

    The measles guide is the RNA virus of the Paramixoviridae family. The spread of the disease is cosmopolitan, but the most infectious as well as the most serious are in areas with a low standard of health and lack of vaccination. Transmission occurs by droplet infection from patients in the acute phase of the disease. The incubation period can be 6-19 days, on average 10 days, with prodromal symptoms such as elevated temperature, cough, conjunctivitis and runny nose. The fever grows gradually, and about 4 days later, Koplik's spots appear in the oral cavity and a deep red to reddish-violet maculopapular rash is characteristic of the skin. It starts behind the ears and within 3-4 days it spreads across the face, neck and torso. Fever is up to 40 ° C, the patient has anorexia and is lethargic. The rash recedes after about seven days and after 8-9 days after the first prodromal symptoms, the patient becomes infectious. Serious complications that are more common in unvaccinated children under 3 years of age include pneumonia, gastroenteritis, encephalitis, secondary bacterial infections, myocarditis, and hepatitis. In children who have not been vaccinated, rarely, the virus may latently survive in the brain and, after several years, cause fatal subacute sclerosing panencephalitis. The measles diagnosis is usually serological, but RT-PRC from the nasopharyngeal smear is more sensitive, which is more appropriate in the early stages of infection and in people who have previously been vaccinated against measles. The therapy is symptomatic, the isolation of patients in our hospital is carried out in infectious wards. A consistent quarantine of people who have been in contact with the patient is also important in preventing the spread of infection. To prevent measles, there is a live, attenuated combined vaccine providing protection against rubella and mumps. For us, children are given two doses, one dose is sufficient for booster vaccination. We will present our experience with measles in patients as well as antibody testing in health care workers at infectious wards in Liberec and Prague Na Bulovce.

Klasifikace

  • Druh

    O - Ostatní výsledky

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    30303 - Infectious Diseases

Návaznosti výsledku

  • Projekt

  • Návaznosti

    I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2018

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů