Výzkum a vývoj střihacího zařízení na oddělování materiálových vzorků nové generace
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F29305322%3A_____%2F23%3AN0000001" target="_blank" >RIV/29305322:_____/23:N0000001 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Výzkum a vývoj střihacího zařízení na oddělování materiálových vzorků nové generace
Popis výsledku v původním jazyce
Byl vyvinut a odzkoušen funkční prototyp střihacího zařízení nové generace, jehož podstatou je zcela revoluční způsob oddělování ozářených materiálových vzorků. Výsledný prototyp byl koncipován tak, aby umožnil efektivní a spolehlivé odstřižení více sad ozářených materiálových vzorků v rámci jedné operace v šachtě transportního kontejneru. Nový princip střihu využívá přenosu energie nezbytné pro střih skrze ozubená kola a pastorky pomocného naváděcího sloupu, což zajišťuje vysokou přesnost a opakovatelnost řezů. Tento nově navržený způsob odstřižení ampulí je výrazně spolehlivější a efektivnější než metoda využitá v původní konstrukci střihacího zařízení. Pro zvýšení spolehlivosti funkce zařízení, je prototyp vybaven záložním pastorkem a ozubeným kolem, což potvrzuje maximální snahu zajistit úspěšné odstřižení ampulí. Další velkou výhodou je, že pomocí kamery umístěné na zařízení bude možné monitorovat průběh střihu „on-line“ a současně pouhým natočením kamery pozorovat správné umístění schránky pro odstřižené ampule. Tento úspornější, rychlejší a spolehlivější způsob střihu ozářených vzorků, který umožňuje realizaci prací v kontejnmentu jaderné elektrárny s nulovým nebo jen minimálním dopadem na délku odstávky, během které je možné tyto činnosti provádět. V případě střihu tří sad vzorků se jedná o úsporu více než jednoho dne v délce odstávky výrobního bloku.
Název v anglickém jazyce
Research and development of the new generation equimpent for separating the irradiated material samples
Popis výsledku anglicky
A working prototype of a new generation equipment has been developed and its functionality was proved. The main benefit of this prototype is a revolutionary method for separation of irradiated material samples. The concept of the prototype was focused on efficient and reliable cutting of multiple sets of irradiated material samples in a single operation in the transport container pit. The new principle of separation uses the energy transfer necessary for cutting through the cogwheels and pins of the auxiliary guide column, ensuring high accuracy and repeatability of separation. This newly designed method of cutting the samples is significantly more reliable and efficient than the method used in the original design of the separation equipment. To increase the reliability of the device's operation, the prototype is equipped with a backup cogwheel, confirming the maximum effort to ensure successful cutting of samples. Another major benefit is that a camera mounted on the device allows on-line monitoring of the separation process and at the same time, by simply rotating the camera, to observe the correct positioning of the box for separated ampoules. This more economical, faster and more reliable method of separation of irradiated samples allows these operations to be carried out in the containment of a nuclear power plant with little or no impact on the length of the outage. In the case of cutting three sets of samples, this saves more than one day in the length of the unit outage.
Klasifikace
Druh
G<sub>prot</sub> - Prototyp
CEP obor
—
OECD FORD obor
20501 - Materials engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/EG17_175%2F0015759" target="_blank" >EG17_175/0015759: Výzkum a vývoj střihacího zařízení na oddělování ozářených materiálových vzorků nové generace</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
POMA II
Číselná identifikace
G
Technické parametry
V rámci realizace předmětného projektu byl vyvinut a odzkoušen funkční prototyp střihacího zařízení nové generace, jehož podstatou je zcela revoluční způsob oddělování ozářených materiálových vzorků. Výsledný prototyp byl koncipován tak, aby umožnil efektivní a spolehlivé odstřižení více sad ozářených materiálových vzorků v rámci jedné operace v šachtě transportního kontejneru. Nový princip střihu využívá přenosu energie nezbytné pro střih skrze ozubená kola a pastorky pomocného naváděcího sloupu, což zajišťuje vysokou přesnost a opakovatelnost řezů. Tento nově navržený způsob odstřižení ampulí je výrazně spolehlivější a efektivnější než metoda využitá v původní konstrukci střihacího zařízení. Pro zvýšení spolehlivosti funkce zařízení, je prototyp vybaven záložním pastorkem a ozubeným kolem, což potvrzuje maximální snahu zajistit úspěšné odstřižení ampulí. Další velkou výhodou je, že pomocí kamery umístěné na zařízení bude možné monitorovat průběh střihu „on-line“ a současně pouhým natočením kamery pozorovat správné umístění schránky pro odstřižené ampule. Tento úspornější, rychlejší a spolehlivější způsob střihu ozářených vzorků, který umožňuje realizaci prací v kontejnmentu jaderné elektrárny s nulovým nebo jen minimálním dopadem na délku odstávky, během které je možné tyto činnosti provádět. V případě střihu tří sad vzorků se jedná o úsporu více než jednoho dne v délce odstávky výrobního bloku.
Ekonomické parametry
V současné době probíhají jednání s možnými zájemci o střihací zařízení nové generace. Právě diverzifikace dodavatelů jaderného paliva pro JE v Evropě i ve světe umožní jednat nejen s provozovateli jaderných zařízení, ale i s výrobci a dodavateli paliva napřímo, ať už se aktuálně jedná o společnost Westinghouse nebo společnost Framatome. Samotný prototyp byl od začátku koncipován tak, aby mechanismus odstřižení ampulí bylo možné použít jak pro hexagonální geometrii aktivní zóny (VVER), tak i výhledově pro čtvercovou (PWR). V dnešní době je cca 70% provozovaných reaktorů postaveno právě na těchto dvou technologiích. Tahle univerzalita nám umožnila jednat s více zájemci o výsledky projektu. Využití střihacího zařízení se plánuje v několika projektech včetně velkých mezinárodních; výsledky dosažené v těchto projektech bude možné využít pro licencování nových a pokročilých typů paliva pro lehkovodní reaktory v ČR, v EU i ve světe.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
293 05 322
Název vlastníka
ALVEL, a.s.
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
O - Doposud nevyužívaný výsledek
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—