Za republiku a demokracii: Karel Weigner mezi zednáři a eugeniky
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F44555601%3A13410%2F17%3A43894037" target="_blank" >RIV/44555601:13410/17:43894037 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Za republiku a demokracii: Karel Weigner mezi zednáři a eugeniky
Popis výsledku v původním jazyce
Československý lékař Karel Weigner patřil v období první republiky k významným představitelům vědy, akademického a společenského života. Autoři příspěvku si všímají zejména jeho dlouhodobé organizátorské činnosti mezi svobodnými zednáři, kterou dávají do vztahu k Weignerově působení ve vysokých funkcích České akademie věd a umění. V této vědecké instituci se Weigner zasadil o vydání sborníku o rovnocennosti evropských ras a tím se, byť přechodně, postavil po bok vědců angažovaných v eugenickém hnutí. Do života privátního (krypto)intelektuálního hnutí, i do života vědecké instituce zasáhl Weigner svým chápáním role (či úkolu) elit ve společnosti, kterým byla programová podpora mladého demokratického státu. Autoři zároveň upozorňují na místa ve Weignerových pracích, ve kterých se opakuje nadřazování prospěchu celku nad právy individua a tedy i instrumentální pojetí člověka jako objektu péče a odborného dozoru. Dobový paternalismus a kolektivismus, typický pro lékařské a eugenické prostředí, se tak skrze Weignera dostává částečně i mezi československé zednáře. Cílem příspěvku je zmapování dosud neprobádaných míst Weignerovy organizátorské činnosti ve společenském a vědeckém životě první Československé republiky. Příspěvek je dělen do tří částí, v první je představena Weignerova činnost v rámci svobodného zednářství. Druhá, hlavní část, je věnována genezi sborníku Rovnocennost evropských plemen a cesty k jejich zušlechťování, jehož vznik na poli České akademie věd a umění Weigner zaštítil. Ve třetí části se autoři snaží obě oblasti Weignerovy aktivity umístit do širšího historického kontextu. Za tímto účelem byly podniknuty rešerše k vydaným, ale zejména k archivním dobovým pramenům. Na příslušných místech autoři opírají své bádání o aktuální studie k zednářskému a eugenickému hnutí.
Název v anglickém jazyce
For Republic and Democracy: Karel Weigner between Freemasons and Eugenicists
Popis výsledku anglicky
The Czechoslovak physician Karel Weigner was an important representative of scientific, academic and social life of the interwar period. The authors of the text focus above all on his long-term activities among the freemasons and interconnect them with Weigner's work for the Czech Academy of Art and Sciences. In this scientific institution, Weigner helped to publish an anthology on equality of European races and therefore stood alongside (although only temporarily) scientists engaged in the eugenics movement. Weigner influenced the life of this private (crypto)intellectual movement, as well as the life of the scientific institution by his concept of the role and task of elites in the society. He understood this role as a support of the young democratic state. The researchers also point to places in Weigner's texts where he repeatedly gives priority to the benefit of the society over the rights of an individual and therefore understands a human in an instrumental way as an object of care and scientific supervision. The paternalism and collectivism of the period, typical for the medical and eugenic environment, influences through Weigner also the Czech freemasons. The aim of the text is to research unexplored parts of Weigner's activities in the scientific and social life in Czechoslovakia of interwar period. The text is divided into three parts. The first part describes Weigner's work among the freemasons. The second, main part researches the genesis of an anthology called Rovnocennost evropských plemen a cesty k jejich zušlechťování (Equality of European races and ways of their cultivation), whose publication by the Czech Academy of Art and Sciences was supported by Weigner. In the third part, the authors try to put Weigner's activities to a broader historical context. To this purpose, they researched published, but above all archive documents of the period. Their research relies on contemporary studies of freemasonry and eugenics movement.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Dějiny věd a techniky
ISSN
0300-4414
e-ISSN
—
Svazek periodika
50
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
22
Strana od-do
259-280
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—