Depot v kamenné schránce z vrchu Ostrý v Českém středohoří (k. ú. Březno, okr. Litoměřice)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F44555601%3A13410%2F19%3A43895400" target="_blank" >RIV/44555601:13410/19:43895400 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Depot v kamenné schránce z vrchu Ostrý v Českém středohoří (k. ú. Březno, okr. Litoměřice)
Popis výsledku v původním jazyce
V prosinci roku 2016 objevil nálezce depotu z vrchu Lhota (oba depoty byly nalezeny v rozmezí jednoho měsíce), který byl publikován v tomto periodiku, další depot, tentokráte hned na sousedním vrchu Ostrý (k. ú. Březno, okr. Litoměřice), na němž se dnes nachází pozůstatky stejnojmenného hradu. Depot se nacházel na severovýchodním úpatí tohoto vrchu (GPS: 50o31'56.0"N,13o57'09.4"E) v nadmořské výšce 483m n.m. Skládal se ze dvou spirálovitých nápažníků, které byly uloženy na povrchu v kamenné schránce. I tento nález byl stejně jako v předchozím případě zapůjčen k dokumentaci a vyhodnocení do Regionálního muzea v Teplicích. Předkládaný příspěvek přináší chronologické a typologické vyhodnocení nálezu, stejně jako krátkou úvahu týkající se způsobu jeho uložení.
Název v anglickém jazyce
A hoard in a stone case from Ostrý Hill in the Central Bohemian Uplands(cadastral area of Březno, Litoměřice Distric)
Popis výsledku anglicky
The hoard was discovered at the north-eastern foot of Ostrý Hill (cadastral area of Březno, Litoměřice District) in 2016. It consisted of two spiral armbands. It was deposited on the surface in a stone case, and therefore both armbands survived almost undamaged until their discovery. If they had been simply placed in soil and had not been protected with a stone case, they would have been heavily damaged by erosion processes, because there is a large stone sea nearby. The hoard chronologically belongs to the Middle Bronze Age Tumulus culture (phase B C). The ornaments are not very common in Bohemia, they were probably imported from theCarpathian Basin. The hoard can be interpreted either as a travel offering, a monument commemorating warriors and merchants (in this case, just one person) or ritually deposited possessions of a deceased person. The deposition of the hoard could also have been connected with microexhalations or so-called ice pits in the area.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Archeologie ve středních Čechách
ISSN
1214-3553
e-ISSN
—
Svazek periodika
2019
Číslo periodika v rámci svazku
23
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
185-192
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—