Amuletum Jána Webera v kontextu česky psaných tištěných knížek o moru 16. a 17. století.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F44555601%3A13410%2F21%3A43896535" target="_blank" >RIV/44555601:13410/21:43896535 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Amuletum Jána Webera v kontextu česky psaných tištěných knížek o moru 16. a 17. století.
Popis výsledku v původním jazyce
Prešovský lékárník Ján Weber vydal slovensky psanou knihu o moru s názvem Amuletum v roce 1645. Ve stejném roce vyšla maďarsky psaná jazyková varianta této knihy a o rok dříve varianta německá. Tři jazykové varianty jsou dokladem skutečnosti, že ambicí Jána Webera bylo oslovit co nejširší spektrum čtenářů. To bylo ostatně záměrem tištěných pojednání o moru sepsaných ve vernakulárním jazyce obecně. Tyto knihy byly adresované vzdělaným nelékařům a jejich smyslem bylo poskytnout poučení v době epidemiologické krize. Pro účely této studie je Weberovo Amuletum srovnáváno s česky psanými tisky o moru z 16. a 17. století. Ján Weber ve svém díle sleduje moderní trend raně novověkých pojednání o moru zdůrazňovat význam kolektivních opatření vycházejících z principů karantény. Ve farmakologických záležitostech je oproti tomu poměrně konzervativní. Autor již v předmluvě uvádí, že jeho dílo vychází z tradičních zásad Hippokratovy a Galénovy medicíny. Weberovy názory na praktické důsledky morové nákazy odpovídají dobovému lékařskému diskurzu. Lékař by dle jeho názoru neměl osobně navštěvovat nakažené osoby, a pokud je tímto úkolem pověřen, neměl by navštěvovat jiné nemocné. Se snahou o izolaci lékaře od zdrojů potenciální nákazy souvisí i doporučení vytvořit pro potřeby domácností tištěný návod, jak se chovat v době epidemie a jakých léků užívat. Ján Weber nebyl stoupencem iatrochemie, jež byla mezi lékaři populární zejména v 17. století. Chemické léky s obsahem rtuti a arseniku proto ve svém díle připomíná jen okrajově. Zdůrazňuje naopak účinnost tradičních protijedů, jakým byly např. routa, citrusové plody nebo prach z bezoáru.
Název v anglickém jazyce
Ján Weber's Amuletum in the Context of Czech Written Printed Books on Plague from the 16th and 17th Centuries.
Popis výsledku anglicky
The pharmacist from Prešov, Ján Weber, published a book written in Slovak about plague called Amuletum in 1645. In the same year, a Hungarian language version of this book was published, and a year earlier a German version. The three language variants are proof of the fact that Ján Weber's ambition was to appeal to the widest possible range of readers. This was, after all, the intention of printed treatises on plague written in vernacular language in general. These books were addressed to educated non-physicians and their purpose was to provide information in times of epidemiological crisis. For the purposes of this study, Weber's Amuletum is compared with Czech written publications on plague from the 16th and 17th centuries. In his work, Ján Weber follows the modern trend of early modern treatises on plague which emphasize the importance of collective measures based on the principles of quarantine. In pharmacological matters, on the other hand, he is relatively conservative. The author already states in the preface that his work is based on the traditional principles of Hippocratic and Galenic medicine. Weber's views on the practical consequences of plague are consistent with the then medical discourse. In his opinion, the doctor should not visit infected people in person and, if he is entrusted with this task, he should not visit other patients. The effort to isolate the doctor from the sources of potential infection is also related to the recommendation to create printed instructions for household needs on how to behave during an epidemic and what medication to take. Ján Weber was not a supporter of iatrochemistry, which was popular among physicians especially in the 17th century. Therefore, chemical medication containing mercury and arsenic are only marginally mentioned in his work. On the contrary, he emphasizes the effectiveness of traditional antidotes, such as rue, citrus fruits or bezoar powder.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů