Město se baví - od středověku do roku 1848. Praha jako centrum kulturního života
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F44555601%3A13410%2F21%3A43897270" target="_blank" >RIV/44555601:13410/21:43897270 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Město se baví - od středověku do roku 1848. Praha jako centrum kulturního života
Popis výsledku v původním jazyce
Zábava patřila od středověku k jednomu ze základních znaků urbanity. Vnímání termínu zábava se ovšem historicky proměňovalo. Města jako střediska kulturního života se stávala prostorem pro různé formy zábavy, determinované nejen konkrétním ročním obdobím, či vázané na dny sváteční, ale také spojené s působením různých institucí. Centrální místo mezi formami zábavy v prostoru měst zaujímaly veřejné i privátní slavnosti, resp. oslavy, mezi nimiž si vydobyl specifické postavení masopust. Obyvatelé měst byli nejen aktéry zábavy, ale také jejími diváky. Zábava začala už v raném novověku překračovat hranice měst.Do vývoje jejích forem výrazně zasáhlo osvícenství a následující proces industrializace, které přinesly její institucionalizaci, profesionalizaci a také zcela nové typy zábavních aktivit souvisejících s rozvojem vědy a techniky. Základním trendem vývoje zábavy v 19. století se stalo její začlenění do každodenního života obyvatel měst. Její realizace ve veřejném prostoru byla ovšem vždy regulovanou činností a v této souvislosti se stávala i prostředkem instrumentalizace ze strany světské a církevní moci. Zábava ve městech středověku a raného novověku byla nejen způsobem odpočinku a uvolnění, ale jejím významným aspektem byla výchova a vzdělávání a pro obyvatele měst byla i formou prezentace, reprezentace, ale také komunikace.
Název v anglickém jazyce
Fun in the City - from the Middle Ages to 1848. Prague as the Centre of Cultural Life
Popis výsledku anglicky
Although "entertainment" was one of the basic features of urban life since the Middle Ages, the perception of this term has naturally evolved over the years. Cities as centres of cultural life became a space for various forms of entertainment, determined not only by a specific season or tied to the holidays, but also associated with the operation of various institutions. A central place among the forms of entertainment in the city was occupied by public and private celebrations, e.g., celebrations, among which Carnival gained a special status. Urban residents were both participants and spectators of this entertainment, which began to expand beyond the borders of cities in the Early Modern period.The development of its forms was significantly affected by the Enlightenment and the subsequent process of industrialisation, which brought with it institutionalisation, professionalisation and also completely new types of entertainment activities related to the development of science and technology. The basic trend in the development of entertainment in the 19th century was its integration into the daily lives of city residents. However, entertainment in public space has of course always been a regulated activity and in this context it became a means of instrumentalisation by secular and ecclesiastical powers. Entertainment in the cities of the Middle Ages and Early Modern period was not only a method of rest and relaxation, but education and training were its important aspects, and for the inhabitants of cities it was also a form of presentation, representation, and also communication.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Documenta pragensia
ISSN
0231-7443
e-ISSN
—
Svazek periodika
40
Číslo periodika v rámci svazku
neuveden
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
31
Strana od-do
11-24
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—