Dějiny archivů a archivnictví jako téma. Podněty a stav výzkumu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F44555601%3A13410%2F23%3A43898023" target="_blank" >RIV/44555601:13410/23:43898023 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://asjournals.lib.cas.cz/Ceskycasopishistoricky/article/uuid:5fcc21fb-1750-47bc-81f9-c20ca0c135d7" target="_blank" >https://asjournals.lib.cas.cz/Ceskycasopishistoricky/article/uuid:5fcc21fb-1750-47bc-81f9-c20ca0c135d7</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.56514/cch.121.03.04" target="_blank" >10.56514/cch.121.03.04</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Dějiny archivů a archivnictví jako téma. Podněty a stav výzkumu
Popis výsledku v původním jazyce
Předkládaná studie si klade za cíl představení nejnovějších trendů současné archivní historiografie. Dochází zde toti v posledních desetiletích k výrazné proměně, kdy původní metodické inspirace čerpající především z dějin správy a archivistiky jsou nahrazovány sociálně-antropologickou optikou. Východiskem tu jsou především úvahy Michela Foucaulta rozvinuté posléze Jacquesem Derridou, které definují archivy jako spíše abstraktní princip spojený s touhou člověka archivovat stvořené písemnosti (ale nejen je) a usilují pomocí psychologicko-filozoficko-antropologických přístupů o nalezení odpovědi na otázku, proč tak lidé činí. Dalšími směry, které současný archivně-historiografický diskurz ovlivňují, jsou paměťová studia a dějiny vědění (?Wissensgeschichte?). Oba posledně jmenované pojednávají archivy jako místa nejen přechovávající, ale také rekonstruující a především utvářející historickou paměť. Že toto utváření podléhalo (a podléhá) různým vlivům ? včetně politických ?, představuje další z nosných myšlenek současného archivně-historiografického diskurzu. Jak ale někteří autoři upozorňují, zdaleka ne vdy se daří srozumitelnou a přístupnou formou předávat tyto úvahy vědecké veřejnosti. V současné evropské archivní historiografii lze spatřovat několik tematických těišť. Prvním je poznávání archivů v době jejich zrodu ? v 19. století ? a to, jakou úlohu sehrávaly v budování moderních evropských národů a jejich identit. Druhé spočívá v jejich souití s totalitními reimy ve 20. století. A v neposlední řadě se výzkum zabývá ničením a přemisťování archivů a pozicí archivů v národně-osvobozeneckém boji koloniálního světa vůči (bývalým) koloniálním velmocím. Současná evropská a světová archivní historiografie tak ji není do sebe sama uzavřeným oborem, nýbr široce kontextualizovanou oblastí s průniky z kulturních a politických dějin, či ze sociologizujících tendencí dnešní historiografie, v jejich souvislostech tak dějiny archivnictví a archivů dostávají novou dimenzi. Bohuel poměrně omezená zůstává recepce těchto proudů v současném českém prostředí. Závěrem formulovaná desiderata českého bádání mají ambici stát se podnětem pro ty, kteří mají zájem dějiny tohoto oboru studovat a rozvíjet.
Název v anglickém jazyce
History of archives and archival science as a topic: Stimuli and the state of the research
Popis výsledku anglicky
The presented study aims to present the latest trends in contemporary archival histo-riography, because a significant transformation has taken place here in recent decades, where the original methodological inspirations drawn primarily from the history of administration and archival science are being replaced by a socio-anthropological lens. The starting point here are primarily the reflections of Michel Foucault, later developed by Jacques Derrida, which define archives as a rather abstract principle connected with the human desire to archive created writings (but not only them) and strive, using psychological-philosophical-anthropological approaches, to find an answer to the question of why people do so. Other streams that influence the current archival-historiographical discourse are memory studies and the history of know-ledge (Wissensgeschichte). Both of the latter discuss archives as places that not only store, but also reconstruct and, above all, shape historical memory. That this shaping was (and is) subject to various influences ? including political ones ? represents another of the main ideas of the current archival-historiographical discourse. How-ever, as some authors point out, it is not always possible to convey these considera-tions to the scientific public in an understandable and accessible form. In contempo-rary European archival historiography, several thematic foci can be seen. The first is getting to know archives at the time of their birth ? in the 19th century ? and what role they played in building modern European nations and their identities. The second lies in their coexistence with totalitarian regimes in the 20th century. And last but not least, the research deals with the destruction and relocation of archives and the position of archives in the national-liberation struggle of the colonial world against (former) colonial powers. Contemporary European and world archival histo-riography thus is no longer a self-contained field, but a broadly contextualized area with intersections from cultural and political history, or from the sociological ten-dencies of today?s historiography, in the context of which the history of archival and archives acquires a new dimension. Unfortunately, the reception of these currents in the current Czech milieu remains relatively limited. Finally, the formulated desidera-ta of Czech research have the ambition to become a stimulus for those who are inter-ested in studying and developing the history of this field.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Český časopis historický
ISSN
0862-6111
e-ISSN
2570-9208
Svazek periodika
121
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
25
Strana od-do
781-805
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85186564901