Jiří Marvan a jeho slavistický přínos na křižovatce dvou tisíciletí
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F44555601%3A13430%2F20%3A43895715" target="_blank" >RIV/44555601:13430/20:43895715 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Jiří Marvan a jeho slavistický přínos na křižovatce dvou tisíciletí
Popis výsledku v původním jazyce
Studie je věnována přínosům, aktivitám a paměti profesora Jiřího Marvana, který je jedním z nejvýznamnějších poválečných představitelů nové jazykové školy v Praze (Cercle Linguistique de Prague). Jeho přínos ve slovanské, baltské a obecné lingvistice je vysoce hodnocen doma i v zahraničí. Důraz je kladen na jeho bohatou publikační činnost v oblastí: obecné a srovnávací historické a současné slavistiky, praslovanské, balto-slovanské, staroslověnské, ukrajinské, polské, české a slovenské jazykovědy, stejně jako i v baltské a litevské lingvistice, menšinových a ohrožených slovanských jazyků, jazykové typologie, jazykové ekologie, výuky mateřského jazyka atd. Jeho akademická díla jsou komponována v duchu pražského strukturalismu, ale kromě toho je také autorem řady esejů a článků v médiích, esejistické prózy a dokonce i básní. Marvan se narodil v Praze a získal vysokoškolské vzdělání na Karlově univerzitě, kde byl studentem významných členů předválečné pražské jazykové školy. Později přinesl a sdílel duch pražské lingvistické školy na několika univerzitách po celém světě, tj. v Evropě, USA a Austrálii (např. University of Uppsala, Portland State University, University of Pennsylvania (University Park), UCLA (Davis), UCLA (Santa Barbara), Monash University v Melbourne. S pádem železné opony se Marvan "... trvale vrátil do Evropy, čímž se jeho rodná Praha stala opět jeho domovem. "(Pavlyshyn 2016, 43). Marvan pokračoval ve své akademické kariéře dalších 25 let na Karlově univerzitě a na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Kromě toho nastoupil v polovině 90. let do diplomatických služeb nově vzniklé České republiky jako velvyslanec České republiky v Řecku. Jeho pozoruhodné organizační schopnosti a pedagogické nadání přispěly k prosazování slavistiky ve všech oblastech jeho práce i života: založil katedru slavistiky na Monashově univerzitě v Austrálii, zakládal nových slovanských periodik, ale hlavně - vychoval množství žáků a stoupenců "jeho pojetí lingvistiky a slavistiky" v jak v zámoří i ve Skandinávii, tak i doma v České republice.
Název v anglickém jazyce
Jiří Marvan and his contribution for the Slavic studies on the break of two millennia
Popis výsledku anglicky
The study is dedicated to the contribution, activities and memory of professor Jiří Marvan who is one of the most prominent new generation post-war representatives of the Prague Linguistic School (Cercle Linguistique de Prague). His contribution in Slavic, Baltic and general linguistics made him well-known both home and abroad. Emphasis is placed on his rich publishing activities in the field of general and comparative historical and contemporary Slavic studies, Proto-Slavic, Balto-Slavic, Old Church Slavonic, Ukrainian, Polish, Czech and Slovak studies, as well as in Baltic and Lithuanian studies and minority and endangered Slavic languages, linguistic typology, language ecology, mother tongue education etc. His academic works are composed in the spirit of the Prague structuralism, but besides that he is also an author of numerous essays and articles in the media, essayistic prose and even a poet. Born in Prague, Marvan got his university degree at Charles where he was a student of the most prominent members of the pre-war Prague Linguistic School. Later he brought and shared the Prague linguistics "treasure" at several universities located all around the globe, i.e. in Europe, USA and Australia (e.g. University of Uppsala, Portland State University, University of Pennsylvania (University Park), UCLA (Davis), UCLA (Santa Barbara), Monash University. With the fall of iron curtain Marvan has "... returned permanently to Europe, making his native Prague his home once again." (see Pavlyshyn 2016, 43). Marvan continued his academic career for the next 25 years at Charles and at Jan Evangelista Purkyne University in Usti nad Labem Apart from that he joined in the middle of the 90s the diplomatic services of the newly established Czech Republic serving as the Czech ambassador to Greece. His remarkable organizational skills and teaching talent helped to promote the Slavic studies in all spheres of both his work and life: the Slavic department at Monash, establishment of Slavic periodicals and new editions, conference and congress events, international scientific cooperation, but mainly a plenty pupils and followers of "his linguistics and slavistics" overseas as well as in Scandinavia and Czechia.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60203 - Linguistics
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Proměny české slavistiky po roce 1989
ISBN
978-80-86420-68-4
Počet stran výsledku
16
Strana od-do
391-406
Počet stran knihy
574
Název nakladatele
Slovanský ústav AV ČR
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—