Vymezování oblastí vyžadující specifickou podporu na krajské úrovni na příkladu Ústeckého kraje
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F44555601%3A13510%2F17%3A43893693" target="_blank" >RIV/44555601:13510/17:43893693 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.icabr.com/respo/RESPO_2017.pdf" target="_blank" >http://www.icabr.com/respo/RESPO_2017.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vymezování oblastí vyžadující specifickou podporu na krajské úrovni na příkladu Ústeckého kraje
Popis výsledku v původním jazyce
Současná absence jednotné metodiky pro vymezování oblastí se specifickou podporou ve strategických dokumentech na úrovni krajů zapříčiňuje rozdílné zpracování dokumentů v jednotlivých krajích České republiky. Rozdílnost v zaměření z hlediska analyzovaných územích celků vychází zpravidla ze specifik jednotlivých krajů. Hlavním cílem příspěvku je analyzovat efektivitu vymezování oblastí vyžadující specifickou podporu na úrovni kraje, a to za použití případové studie Ústeckého kraje, na který byla aplikována certifikovaná metodika Ústavu územního rozvoje, která je založena na výpočtu souhrnného disparitního indexu. Metodika byla aplikována na administrativně vymezené území celky, a to správní obvody obcí s rozšířenou působností a správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem. Dílčím cílem příspěvku je i zhodnocení použité metodiky. Z provedené analýzy je patrné, že pro území Ústeckého kraje za použití administrativních územních celků je efektivnější používat správní obvody obcí s rozšířenou působností a výpočet souhrnného disparitního indexu mohou zkreslit extrémnější hodnoty v některém ze sledovaných územních celků.
Název v anglickém jazyce
Defining Areas Requiring Specific Support at the Regional Level Using a Case Study of the Ústí nad Labem Region
Popis výsledku anglicky
The current lack of a uniform methodology for defining areas with specific support in strategic documents at the regional level in the Czech Republic causes different processing of documents in individual regions. The difference in focus in terms of analyzed territorial units is usually based on the specifics of individual regions. The main objective of this paper is to analyze the efficiency of the definition of areas requiring specific support at the regional level, using a case study of the Ústí nad Labem Region, which applied the certified methodology of the Institute of Territorial Development based on the calculation of the comprehensive disparity index. The methodology was applied to administrative territorial units, namely the administrative districts of the municipalities with extended powers and the administrative districts of the municipalities with the authorized municipal office. The partial aim of the paper is to evaluate the methodology used. The analysis shows that it is more efficient to use the administrative districts of municipalities with extended powers for the territory of the Ústí nad Labem Region and that the calculation of the comprehensive disparity index may be distorted by the more extreme values in one of the monitored territorial units.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50701 - Cultural and economic geography
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sborník příspěvků z mezinárodní vědecké konference Region v rozvoji společnosti 2017
ISBN
978-80-7509-548-0
ISSN
—
e-ISSN
neuvedeno
Počet stran výsledku
10
Strana od-do
390-399
Název nakladatele
Mendelova univerzita v Brně
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
19. 10. 2017
Typ akce podle státní příslušnosti
WRD - Celosvětová akce
Kód UT WoS článku
—