Účelová inženýrskogeologická mapa potenciálu bobtnání zemin 1:50 000
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F44567430%3A_____%2F17%3AN0000001" target="_blank" >RIV/44567430:_____/17:N0000001 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Účelová inženýrskogeologická mapa potenciálu bobtnání zemin 1:50 000
Popis výsledku v původním jazyce
Účelová inženýrskogeologická mapa je přehledným zdrojem prvotních informací o tom, jaké vlastnosti zemin z hlediska potenciálu k bobtnání lze očekávat v místech plánované výstavby. Byla vytvořena pro území o ploše cca 73 x 40 km, s největší částí v Ústeckém kraji a s přesahem do Středočeského a Libereckého kraje.
Název v anglickém jazyce
Special engineering-geology map of swelling potential of soils 1:50 000
Popis výsledku anglicky
Special engineering-geology map is a synoptic source of first information on degree of potential swelling can be expected at a construction site. The map was created on an area of 73 x 40 km in Ústecký, Liberecký and Středočeský regions.
Klasifikace
Druh
N<sub>map</sub> - Specializovaná mapa s odborným obsahem
CEP obor
—
OECD FORD obor
10505 - Geology
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TA04021261" target="_blank" >TA04021261: Predikce a minimalizace rizik poruch staveb způsobených bobtnáním zemin</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
GRAWAS - účelová mapa bobtnání
Číslo předpisu
—
Technické parametry
Na základě laboratorních zkoušek byla vytvořena účelová inženýrskogeologická mapa potenciálu bobtnání zemin v širším regionu severních Čech v měřítku 1:50 000. Cílem sestavení mapy je vytvoření jednoduchého a přehledného zdroje prvotní informace o tom, jaké vlastnosti zemin z hlediska potenciálu k bobtnání lze očekávat v místech plánované nebo potenciální výstavby. Účelová mapa není v žádném případě náhradou standardního inženýrskogeologického průzkumu, může však pomoci zaměřit cíle průzkumných prací a laboratorních zkoušek podle míry rizika bobtnání zemin. Podkladem pro vytvoření účelové mapy je základní geologická mapa České republiky 1:50 000 v podobě vektorových dat, která byla zakoupena v rámci plánovaných subdodávek projektu. Účelová mapa byla vytvořena pro území o ploše cca 73 x 40 km, s největší částí v Ústeckém kraji a s přesahem do Středočeského a Libereckého kraje. Vektorová data byla zpracována v open source softwaru QGIS Desktop s veřejnou licencí, verze 2.18.16 (Open Source Geospatial Foundation, OSGeo, 2018). Ve vrstvě polygonálních vektorových dat bylo vytvořeno nové pole atributů týkajících se potenciálu bobtnání zemin. K mapě byl přiložen podklad základní mapy ČR 1:50000 a finální zpracování bylo provedeno v programu Bentley Microstation V8i.
Ekonomické parametry
Průzkumné organizace využijí účelovou mapu ve všech zakázkách, kde by stávající nebo budoucí stavba mohla přijít do kontaktu se zeminami náchylnými k bobtnání. Na pracovištích vysokých škol může být dále mapa zahrnuta do vzdělávacího procesu. Společně s certifikovanou metodikou řešení bobtnavých zemin přispěje i ke snadnějšímu porozumění této technicky komplikované problematiky ze strany investorů. Hlavními přínosy bude prevence vzniku škod.
Označení certifikačního orgánu
—
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů