Výdělková motivace k migraci z ČR za prací do zahraničí se zaměřením na kvalifikované, terciárně vzdělané odborníky.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F45773009%3A_____%2F09%3A%230000441" target="_blank" >RIV/45773009:_____/09:#0000441 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Výdělková motivace k migraci z ČR za prací do zahraničí se zaměřením na kvalifikované, terciárně vzdělané odborníky.
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek shrnuje poznatky výzkumu, který probíhal ve VÚPSV v letech 2000 až 2008, a byl zaměřen na teoretické a metodické aspekty výdělkových podnětů k pracovní migraci do ciziny a na číselnou analýzu intenzity této motivace mezi ČR a vybranými členskými státy EU. Mezinárodní srovnání stavu výdělků typických zaměstnání odborníků odráží jak obecnou výdělkovou úroveň, tak i rozdíl v jejich specifickém odměňování v jednotlivých zemích, které je ovlivněno hlavně úrovní požadovaných znalostí a prestiží určitého povolání a jeho pozicí na národním trhu práce. Většina českých odborníků inklinuje k dočasné pracovní migraci. Intenzita jejich motivace pracovat v zahraničí je proto určena mezistátními rozdíly v úrovni čistých výdělků upravených podle parity kupnísíly.
Název v anglickém jazyce
Earnings motivation to migrate from the Czech Republic to work abroad, focusing on qualified, tertiary-educated specialists.
Popis výsledku anglicky
This paper summaries the findings of research undertaken by the RILSA in several phases from the year 2000 to 2008 and focusing on the theoretical and methodological aspects of earnings-related stimuli for labour migration and a numerical analysis of theintensity of this motivation, comparing the CR and selected EU member states. The international comparison of the earning status of typical occupations of experts reflects both the general earnings level and the difference in their specific remunerationin individual countries, which is influenced mainly by the standard of expertise required by and the prestige of the particular occupation and its current position on the national labour market. Most Czech experts express an inclination for temporary labour migration. The intensity of their motivation to work abroad is therefore determined inter-state differences in the level of the parity adjusted purchasing power of net earnings.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AO - Sociologie, demografie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/1J019%2F04-DP2" target="_blank" >1J019/04-DP2: Riziko možného odlivu kvalifikovaných odborníků z ČR do zahraničí.</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)<br>Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2009
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
FÓRUM sociální politiky
ISSN
1802-5854
e-ISSN
—
Svazek periodika
3
Číslo periodika v rámci svazku
6
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—