Silikonová oční protéza nové generace
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F46747885%3A24210%2F22%3A00010435" target="_blank" >RIV/46747885:24210/22:00010435 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/46747885:24620/22:00010435
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Silikonová oční protéza nové generace
Popis výsledku v původním jazyce
Prototypem je konformní oční protéza zakrývající kosmetické vady oka po nemoci či vážném úrazu. Je určena pro lidi, kteří se potýkají s estetickým defektem oka, způsobeného vážným úrazem či nemocí.
Název v anglickém jazyce
Silicone Ocular Prosthesis of New Generation
Popis výsledku anglicky
The result is prototype a conformable ocular prosthesis covering cosmetic defects of the eye after illness or serious injury. The ocular prosthesis is intended for people who cope with an aesthetic eye defect caused by a serious injury or illness.
Klasifikace
Druh
G<sub>prot</sub> - Prototyp
CEP obor
—
OECD FORD obor
21100 - Other engineering and technologies
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TP01010031" target="_blank" >TP01010031: PROSYKO - Proaktivní systém komercializace na TU v Liberci 2</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
TUL-CXI-OPT-2022-PROT-GP1
Číselná identifikace
—
Technické parametry
Technické řešení v podobě silikonové oční protézy nové generace je velmi specifickou a individuálně řešenou kosmetickou pomůckou, která demonstruje výhody spojení pokročilých materiálů a nejnovějších postupů s využitím aditivních technologií. Inovativní provedení je určené především pro lidi, kteří mají vinou těžkého úrazu či vážné nemoci trvalý estetický defekt oka a představuje celosvětově ojedinělý koncept, který především z pohledu kvality provedení, uživatelského komfortu a výsledné životnosti poskytuje nesrovnatelně vyšší úrovně oproti protézám stávajícím. Netradiční provedení si vyžádalo i zavedení zcela nových výrobních postupů, které spojují využití aditivních technologií a moderních materiálů. Výroba individualizovaných očních protéz vychází z technologie PolyJet Matrix, což je speciální technologie výroby prototypů založená na fotopolymerních materiálech a jejich kombinaci. Tato aditivní technologie byla vyvinuta společností Objet, která je v současnosti součástí společnosti Stratasys. Princip je založený na přívodu minimálně dvou fotopolymerních materiálů do tiskové hlavy s injektory. Tyto materiály tak mohou být dále do pracovního prostoru tiskárny nanášeny odděleně a tvořit tak separované elementy, ze kterých je následně finální produkt složen, anebo jsou vzájemně smíchávány v definovaných poměrech a mohou tak vytvářet materiály zcela nové, tzv. digitální. Každá vrstva je nanášena 96 tryskami v tiskové hlavě a má tloušťku minimálně 16 μm. Po nanesení je všechen fotopolymer okamžitě vytvrzen UV lampou. Na takto solidifikovanou vrstvu se nanáší vrstva navazující a celý proces se tak opakuje do kompletace celého produktu. Současně s modelovacím materiálem je v jednotlivých vrstvách tisku nanášen materiál pro stavbu systému podpor, pokud to tvar modelu vyžaduje. Technologie PolyJet Matrix byla využita pro tisk licích formiček určených pro následnou výrobu prototypů silikonové oční protézy. Tvarové dutiny licích formiček dávají výsledný tvar oční protéze a zároveň určují její povrchové vlastnosti, zejména lesk. Z tohoto důvodu byl pro tisk formiček zvolen materiál s označením Digital ABS Polyjet Fotopolymer. Velmi dobrá leštitelnost a lakovatelnost tohoto materiálu zajišťuje dosažení požadovaného zrcadlového lesku povrchu tvarových dutin. Současně je zvolený materiál a následně celá konstrukce formiček dostatečně odolná tlakovému namáhání, které bude během výroby odlitků aplikováno. Samotná výroba licích formiček byla realizována na zařízení Connex 500, které využívá pro stavbu podpor vodou rozpustný materiál. Pro výrobu oční protézy byl vybrán speciální typ silikonů, který je vhodný jak svou povahou a flexibilitou, tak i velmi dobrou zpracovatelností. Tyto plasty jsou za standardních působících podmínek v tekutém stavu. K jejich vytvrzení dochází až při smíchání jednotlivých složek a celý proces tuhnutí lze dále urychlit mírným zvýšením teploty nebo vystavení UV záření. Kontaktní osoba Jiří Habr (jiri.habr@tul.cz)..
Ekonomické parametry
Silikonová oční protéza nové generace se zcela odlišuje nejen materiálově ale samotnou výrobou očních protéz. Oční protéza je vždy individuální a proto se vždy jedná o kusovou výrobu. Cena protézy tak vychází z několika položek - náklady na materiál (samotný silikon tvořící protézu a materiál pro tisk odlévací formy), náklady na tisk odlévací formy, náklady na povrchovou úpravu odlévací formy a náklady na tisk dekorační vrstvy. Cena jedné protézy se tak může pohybovat okolo 20 tis. Kč. Tato cena je sice v porovnání s cenou tradiční skleněné oční protézy cca 8 x vyšší, avšak stejně tak je nepoměrně vyšší i její životnost..
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
46747885
Název vlastníka
Technická univerzita v Liberci
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
O - Doposud nevyužívaný výsledek
Požadavek na licenční poplatek
A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—