Prototyp měřiče tepla s extrémně nízkou spotřebou s měřením průtoku pomocí elektromagnetickém principu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F46747885%3A24220%2F22%3A00012311" target="_blank" >RIV/46747885:24220/22:00012311 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Prototyp měřiče tepla s extrémně nízkou spotřebou s měřením průtoku pomocí elektromagnetickém principu
Popis výsledku v původním jazyce
Výsledkem projektu je prototyp měřiče tepla, který na základě vyhodnocení okamžitého průtoku a rozdílu teplot na vstupním a výstupním potrubí vyhodnocuje spotřebu tepla. Měřič lze použít i jen jako měřič průtoku. Výhjodou měřiče je velmi nízká spotřeba energie, která umožní bateriové napájení.
Název v anglickém jazyce
Extremely low power heat meter prototype with flow measurement using electromagnetic principle
Popis výsledku anglicky
The result of the project is a prototype of a heat meter that evaluates the heat consumption based on the evaluation of the instantaneous flow rate and the temperature difference at the inlet and outlet pipes. The meter can also be used as a flow meter only. The advantage of the meter is the very low power consumption, which enables battery power supply.
Klasifikace
Druh
G<sub>prot</sub> - Prototyp
CEP obor
—
OECD FORD obor
20201 - Electrical and electronic engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TK01020102" target="_blank" >TK01020102: Výzkum a vývoj nového typu elektromagnetického měřiče tepla s extrémně nízkou spotřebou</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
6182/8260
Číselná identifikace
—
Technické parametry
1) Měření protečeného objemu s přesností lepší než 2 %, 2) měření rozdílu teplot s přesností lepší než 0,01 °C, 3) vzdálená možnost upgrade firmware přímo v síti ethernet, 4) zobrazení informací na grafickém displeji, 5) ovládání pomocí tří optických/kapacitních tlačítek, 6) pokročilá autodiagnostika celé elektroniky dle standardu NEMA: • indikace úrovně napájecích napětí, • indikace proudu do budicích cívek a jejich napětí, • verze firmware i hardware uložené v EEPROM, 7) Možnost alternativního napájení: • baterie 12 V, • 90-230 VAC / 50-60 Hz, • 20 – 60 VDC, • napájení po linkách ethernetu – PoE, 8) dva režimy pro měření průtoku: • metoda s permanentními magnety s občasnou kalibrací pomocí klasické metody s cívkami – stávající provedení, • elektronika je připravena i na klasickou metodu s cívkami, stačí upravit firmware, 9) standardní výtupy - pulzní výstup, proudová smyčka 4-20 mA, 10) různé další typy komunikace – je možné připojit dva 20pinové komunikační moduly pro sběrnice RS485 (Profibus, Modbus, …), RS232, M-Bus a pro radiopřenos (IoT LoRa, Narrow Band). Kontaktní osoba Lubomír Slavík (lubomir.slavik@tul.cz)..
Ekonomické parametry
Díky razantnímu snížení spotřeby díky buzení permanentními magnety místo budicích cívek má výsledný prototyp následující ekenomické výhody: 1) cca 50× snížená spotřeba vede k výrazně sníženým nákladům provozu, 2) díky bateriovému napájení není třeba k měřiči natahovat kabeláž, což vede k dalším úsporám při montáži a servisu..
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
46747885
Název vlastníka
Technická univerzita v Liberci
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
—
Adresa www stránky s výsledkem
—