SW řešení optimalizace 3D dat a BIM konverzi
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F46747885%3A24620%2F20%3A00008154" target="_blank" >RIV/46747885:24620/20:00008154 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://cxi.tul.cz/cameb" target="_blank" >http://cxi.tul.cz/cameb</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
SW řešení optimalizace 3D dat a BIM konverzi
Popis výsledku v původním jazyce
Technologie virtuální (VR) nebo rozšířené reality (AR) umožňuje informace obsažené v projektové dokumentaci technikům, vlastníkům, uživatelům a provozovatelům zprostředkovat formou prostorových vizualizací. Klíčové je, aby tato prostorové vizualizace co nejvíce odpovídala stavu během realizace a finálnímu stavu. Tedy simulace byla tzv. fotorealistická a model odpovídal technické dokumentaci včetně časových návazností. Přitom výkresy projektové dokumentace jsou jen výstupem z informačních modelů stavby (BIM modelů), které jsou k těmto projektům k dispozici. Jedná se o strukturovaná data, s důrazem na projekční, realizační a provozní fázi projektu. Na využití těchto dat pro prostorové fotorealistické simulace je potřeba pracovat tak, aby se příprava modelu a virtuální scény co nejvíce integrovala do samotného procesu přípravy projektové dokumentace a také aby bylo dosaženo vizuálního efektu odpovídajícímu reálnému prostředí. Pro efektivní zpracování, přípravu 3D dat a jejich automatizovanou konverzi do formátu vhodného pro VR/AR prezentaci bylo vytvořeno SW řešení umožňující pomocí pluginů a scriptů provést optimalizaci dat a jejich integraci do BIM nástroje REVIT.
Název v anglickém jazyce
SW solution for 3D data optimization and BIM conversion
Popis výsledku anglicky
Virtual (VR) or augmented reality (AR) technology allows technicians, owners, users and operators to convey the information contained in project documentation in the form of spatial visualizations. The key is that this spatial visualization corresponds as much as possible to the state during the implementation and the final state. Thus, the simulation was so-called photorealistic and the model corresponded to the technical documentation, including time sequences. At the same time, the drawings of the project documentation are only the output of the building information models (BIM models), which are available for these projects. These are structured data, with an emphasis on the design, implementation and operational phases of the project. To use this data for spatial photorealistic simulations, it is necessary to work so that the preparation of the model and virtual scene is integrated as much as possible into the process of preparation of project documentation and also to achieve a visual effect corresponding to the real environment. For efficient processing, preparation of 3D data and their automated conversion into a format suitable for VR / AR presentation, a SW solution was created enabling the optimization of data and their integration into the BIM tool REVIT using plugins and scripts.
Klasifikace
Druh
R - Software
CEP obor
—
OECD FORD obor
10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
TN01000056/SW
Technické parametry
Byla vytvořena metodologie jak poloautomaticky převádět BIM modely do VR/AR přívětivých modelů (zjednodušování vykreslení, LOD, zapékání světla, atd.). Používá se Optimalizační nástroje pro Revit a Synchronizační plugin mezi softwary Revit a Twinmotion. Kontaktní osoba David Krčmařík (david.krcmarik@tul.cz)..
Ekonomické parametry
Konverze dat z BIM modelů do VR/AR přívětivých protokolů je velké téma v dnešní době hlavně kvůli ekonomické výhodnosti. Při stavbě nových budov jsou BIM modely samozřejmostí. Tyto modely jsou určeny pro inženýry stavaře. Laické publikum chce ovšem také těžit z vizualizací, které BIM modely poskytují. Proto je námi představené řešení poloautomatického převodu modelů do VR/AR významným mezníkem pro další ekonomicky opodstatněný rozvoj takových konverzí..
IČO vlastníka výsledku
46747885
Název vlastníka
Technická univerzita v Liberci