Daňové zatížení v České republice a na Slovensku
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F47813059%3A19520%2F16%3A00010589" target="_blank" >RIV/47813059:19520/16:00010589 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Daňové zatížení v České republice a na Slovensku
Popis výsledku v původním jazyce
Patří-li globalizační tendence k důvodům, jež vybízí vlády ke spolupráci při řešení otázek daňové problematiky, o to více platí potřeba a nutnost kooperace v případě vlád zemí, jež se chtějí podílet na vytváření nových mezinárodních ekonomických seskupení, nebo se chtějí zapojovat do již existujících integračních spojení. Rozdílná konstrukce daní v jednotlivých státech EU je příčinou nízké vypovídací schopnosti konkrétních daní při mezinárodní komparaci. Daňové prostředí, ve kterém se firma pohybuje, působí na výši a rozdělování disponibilního zisku, výběr optimální finanční a majetkové struktury, investování apod., což přímo souvisí s finančním postavením firmy, jeho jednotlivými činnostmi a působí i na výrobní faktory. Pro potenciálního investora je konkrétní výše sazby daně podstatnou informací, ale pro účely srovnání daňových systémů v jednotlivých zemích je nepoužitelná. Tento problém z části odbourává daňová kvóta, která udává celkové daňové zatížení. Cílem příspěvku je zhodnotit vývoj daňového zatížení v České republice a na Slovensku se zaměřením na komparaci daňových systémů v jednotlivých zemích pomocí jednoduché a složené daňové kvóty.
Název v anglickém jazyce
Tax burden in the Czech Republic and Slovakia
Popis výsledku anglicky
If globalization tendencies are among the reasons which encourage governments to cooperate in solving of tax issues, all the more the need and necessity of cooperation applies in the case of governments of countries that want to participate in creating new international economic alliances or wish to participate in the existing integrations. A different construction of taxes in the individual countries of EU is the reason of low information value of specific taxes in the international comparison. The taxation environment in which a company operates affects the amount and distribution of the disposable profit, a selection of optimal financial and asset structure, investments etc., which is directly related to the financial position of the company, its individual activities and affects also production factors. The specific amount of the tax rate is substantial information for a potential investor, but for the purpose of comparison of tax systems in the individual countries it is inapplicable. This problem is partly eliminated by the tax quota, which determines the total tax burden. The aim of this paper is to evaluate the development of the tax burden in the Czech and Slovak Republics focusing on the comparison of tax systems in different countries using simple and compound tax quotas.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50205 - Accounting
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Region in the Development of Society 2016
ISBN
978-80-7509-459-9
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
483-492
Název nakladatele
Mendelova univerzita v Brně
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
Brno
Datum konání akce
20. 10. 2016
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—