Ústavní záruky svobody projevu v České republice a možnosti jejího omezení
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F48135445%3A_____%2F22%3AN0000030" target="_blank" >RIV/48135445:_____/22:N0000030 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ústavní záruky svobody projevu v České republice a možnosti jejího omezení
Popis výsledku v původním jazyce
Svoboda projevu a právo na přístup k informacím a nakládání s nimi patří mezi základní lidská práva, navíc klíčová pro fungování demokracie, ale také například pro uplatňování svobody myšlení a vědeckého bádání. V současné době nabyla na intenzitě veřejná diskuze o nutnosti boji proti tzv. dezinformacím, vytvoření právního rámce pro jejich potlačování a případně dokonce postihování, včetně uplatňování trestní represe. Z důvodů uvedených výše Listina základních práv a svobod, ale také mezinárodní smlouvy o lidských právech, jimiž je Česká republika vázána, stanoví dosti přísné podmínky pro omezování svobody projevu a práva na přístup k informacím a nakládání s nimi. Listina základních práv a svobod navíc výslovně zakazuje cenzuru. Je tedy nejisté, zda je možné vést boj proti tzv. dezinformacím cestou omezování výše uvedených práv a svobod ve stávajícím ústavním rámci. Nicméně klíčové je právní vymezení toho, co rozumět tzv. dezinformací. Pro takové vymezení je ale nutné nejprve určit, co se rozumí (právně korektní) informací a kým či jakým způsobem to bude určeno. Příspěvek je věnován tomuto tématu, stejně jako možné roli policie a dopadů na policii, a to s ohledem na právní úpravu v České republice.
Název v anglickém jazyce
Constitutional Guarantees of Freedom of Expression in the Czech Republic and Possibilities of its Restriction
Popis výsledku anglicky
Freedom of expression and the right of access to and use of information are fundamental human rights, crucial for the functioning of democracy, but also, for example, for the exercise of freedom of thought and scientific research. At present, the public debate on the need to combat so-called disinformation, to create a legal framework for its suppression and, if necessary, even to punish it, including the application of criminal repression, has gained momentum. For the reasons mentioned above, the Charter of Fundamental Rights and Freedoms, as well as the international human rights treaties to which the Czech Republic is bound, set quite strict conditions for limiting freedom of expression and the right to access and handle information. Moreover, the Charter of Fundamental Rights and Freedoms explicitly prohibits censorship. It is therefore uncertain whether it is possible to combat so-called disinformation by restricting the above-mentioned rights and freedoms within the existing constitutional framework. However, the legal definition of what is meant by disinformation is crucial. For such a definition, however, it is first necessary to determine what is meant by (legally correct) information and by whom or in what way this will be determined. This paper is devoted to this topic, as well as the possible role of the police and the implications for the police, with regard to the legal framework in the Czech Republic.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Dezinformácie a právo (úlohy a postavenie bezpečnostních zložiek)
ISBN
978-80-8054-964-0
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
82-95
Název nakladatele
Akadémia Policajného zboru v Bratislave
Místo vydání
Bratislava
Místo konání akce
Bratislava
Datum konání akce
19. 5. 2022
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—