Metodika sběru dat o sekundární drogové kriminalitě
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F48136841%3A_____%2F19%3AN0000012" target="_blank" >RIV/48136841:_____/19:N0000012 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika sběru dat o sekundární drogové kriminalitě
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem metodiky je podrobně popsat nový postup pro zaznamenávání sekundární drogové kriminality. Navržený postup je postavený na zcela nové definici sekundární drogové kriminality, která pokrývá veškerá nezákonná jednání související s užíváním omamných a psychotropních látek a nakládání s nimi. Metodiku je možno využít jako standardizovaný nástroj pro pravidelný monitoring, vyhodnocování a další zkoumání drogové kriminality, zohledňující specifické prostředí České republiky. Základním účelem metodiky je zajistit sběr dat o sekundární drogové kriminalitě pro potřeby vytváření statistických přehledů o registrované kriminalitě v ČR. Metodika tím má přispět k získání podrobnějších a kvalitnějších informací o míře a struktuře sekundární drogové kriminality. Metodika představuje postup sběru dat v rámci provozování a aktualizace informačního systému ESSK, a je určena pro policisty na základních útvarech, kteří aktualizují informační systém ESSK prostřednictvím informačního systému ETŘ. Metodika byla certifikována Policejním prezidiem ČR a poskytnuta k bezplatnému využití v rámci činnosti policie.
Název v anglickém jazyce
Methodology of Data Collection on Secondary Drug Related Crime
Popis výsledku anglicky
The aim of the methodology is to describe in detail the new procedure for recording data on secondary drug related crime. The proposed procedure is based on a completely new definition of secondary drug related crime, which covers all criminal offences related to the use and handling of narcotic drugs and psychotropic substances. The methodology can be used as a standardized tool for regular monitoring, evaluation and further investigation of drug crime, taking into account the specific environment of the Czech Republic. The basic purpose of the methodology is to enable the collection of data on secondary drug related crime for the purpose of statistical analysis on registered crime in the Czech Republic. The methodology should contribute to obtaining more detailed and better information on the level and structure of secondary drug crime. The methodology is the procedure for collecting data within the operation and updating of the police information system and is intended for police officers at the basic units who update the information system. The methodology was certified by the Police Presidium of the Czech Republic and was provided for free use within the police.
Klasifikace
Druh
N<sub>metS</sub> - Metodiky schválené orgánem státní správy
CEP obor
—
OECD FORD obor
50502 - Criminology, penology
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/VI20172019053" target="_blank" >VI20172019053: Možnosti zjišťování míry a struktury sekundární drogové kriminality v podmínkách České republiky</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
IKSP 243/2019; IKSP_ VI20172019053_HVN/2019
Číslo předpisu
Schváleno pod č. j. PPR-33538-5/ČJ-2019-990530. Evidenční číslo osvědčení: 3/2019.
Technické parametry
Metodika představuje řešení absence komplexních statistických dat o drogové trestné činnosti. Spolehlivější údaje mohou významně přispět k vymezení rozsahu problému, který představuje užívání OPL v oblasti vnitřní bezpečnosti. Informační systémy relevantních složek systému trestní justice, v nichž se zaznamenávají údaje o registrovaných trestných činech a jejich pachatelích, ve stávající podobě nejsou pro účely systematického sběru a zpracovávání spolehlivých dat o použitelné. Součástí žádosti o certifikaci metodiky byl i souhlas s bezplatným využitím metodiky v rámci činnosti Policie ČR. Implementace metodiky do praxe je výlučně na rozhodnutí Policie ČR, zejména orgánů rozhodujících o podobě a obsahu informačního systému ETŘ. Metodika byla navržena tak, aby umožňovala snadné zapracování i případnou úpravu podle aktuálních praktických potřeb PČR jako hlavního uživatele.
Ekonomické parametry
Předpokládaným přínosem pravidelného monitoringu SDK po implementace metodiky do praxe je mimo jiné zvýšení efektivity alokace personálních i finančních zdrojů, vynakládaných na prevenci a potírání drogové kriminality, v rámci PČR (příp. i dalších orgánů činných v trestním řízení). Získaná data mohou být využita i při přípravě a aplikaci efektivnějších opatření vůči pachatelům drogové kriminality a obecně při formulaci legislativy v oblasti kontroly a prevence kriminality. Dále budou tato nová data využitelná v rámci monitoringu indikátorů snižování nabídky OPL pro účely tvorby a vyhodnocování protidrogové politiky státu. Budou novým zdrojem poznatků pro účely výzkumu či pro zkoumání společenských nákladů souvisejících s drogami. Využití najdou i pro účely vzdělávací.
Označení certifikačního orgánu
Policejní prezidium ČR
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
B - Výsledek je využíván orgány státní nebo veřejné správy