Porovnání metod experimentálního měření koeficientu tření
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F49777513%3A23210%2F10%3A00503598" target="_blank" >RIV/49777513:23210/10:00503598 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Porovnání metod experimentálního měření koeficientu tření
Popis výsledku v původním jazyce
V dnešní době je koeficient tření měřen primárně v laboratorních podmínkách za použití ?tribometrů?. Měření jsou prováděny pouze za nižších zátěžných sil a jsou idealizovány pro bodový kontakt mezi testovanými vzorky. V našem případě je pro zjištění koeficientu tření použito vybavení katedry technologie obrábění, které je především určeno pro měření řezných sil. Na základě měřených složek řezných sil a momentů je pak vypočten koeficient tření podle základní fyzikální formule. Při použití tohoto vybaveníje možné vyvodit výrazně vyšší zátěžné síly než při běžných testech pro zjištění koeficientu tření.
Název v anglickém jazyce
Comparison of experimental methods of friction coefficient measuring
Popis výsledku anglicky
The article is focused on comparison of two different experimental methods of friction coefficient measuring. The experimental equipment at the Department of Machining Technology at the University of West Bohemia, Pilsen was used to determine the friction coefficient. Results from measuring were compared with results from a more traditional tribotest. Circular insert with defined thin layer were used for the experiment.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
JR - Ostatní strojírenství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2010
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů