Dispozitiv penální legitimity: Kritická reflexe legitimity ve společnosti po neoliberální revoluci
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F49777513%3A23330%2F16%3A43929191" target="_blank" >RIV/49777513:23330/16:43929191 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Dispozitiv penální legitimity: Kritická reflexe legitimity ve společnosti po neoliberální revoluci
Popis výsledku v původním jazyce
Monografie Petra Krčála je obsahově i metodologicky v českém prostředí unikátní. Vychází z bohaté zahraniční literatury, tyto myšlenky však zasazuje do kontextu českého polistopadového vývoje, konkrétně do období po parlamentních volbách 2010. Autor vykresluje vztah mezi neoliberálním politickým diskurzem a legitimitou státních institucí. Snadnému porozumění pomáhají i schémata a tabulky, v nichž se přehledně na malém prostoru propojuje několikastránková analýza. Kniha v mnohém navazuje na předchozí publikaci o neoliberální governmentalitě, jejíž byl Petr Krčál spoluautorem, a rozvíjí a doplňuje některé její motivy. Každopádně jde o originální a inspirativní pohled na otázky politické moci a její legitimity.
Název v anglickém jazyce
The Dispozitive of Penal Legitimacy: Critical Reflection of Legitimacy in Society after the Neoliberal Revolution
Popis výsledku anglicky
This book is devoted to the critical reflection of the relationship between the legitimacy of state apparatuses, penality, and neoliberalism. I view neoliberalism as a dominant ideological paradigm that has transformed gradually in Czech society since the Velvet Revolution in 1989 into a political practice that manifests itself in the establishment of neoliberal policies. By linking the phenomena above, I have created a conceptual framework that I call the "dispositive of penal legitimacy". In my work, I attempt to recast this dispositive in the form of a theoretical model applied to the context of Czech society. The book is divided into two main thematic areas. First, on a theoretical level, I deal with the definition of key terms such as neoliberalism, legitimacy, penality, state apparatuses, etc., and their mutual connection to the dispositive of penal legitimacy mentioned above. In the second thematic section of the work, I attempt to illustrate this model using an example taken from the Czech context. Specifically, I will focus on CAQD analysis of the discursive production of state apparatuses, political actors, and their relationship to the issue of (in)security and social exclusion. According to the conclusions of this publication, the dispositive of penal legitimacy represents a possible line of interpretation in dealing with the issue of the decline in the legitimacy of state apparatuses (and the political sphere in general) as a consequence of the reification of neoliberal ideology. Thus, it could be argued that in the conclusions of my work I have leaned toward Lo?c Wacquant's theory that state apparatuses can compensate for on the part of by more intensely and extensively involving the penal apparatuses in processes of their (re)production and the symbolic strengthening of their authority.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
AD - Politologie a politické vědy
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7239-331-2
Počet stran knihy
188
Název nakladatele
Nakladatelství Doplněk
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS knihy
—