Význam zbraní v pohřebním ritu střední doby bronzové
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F49777513%3A23330%2F17%3A43949829" target="_blank" >RIV/49777513:23330/17:43949829 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Význam zbraní v pohřebním ritu střední doby bronzové
Popis výsledku v původním jazyce
Tento článek pojednává o významu zbraní v době bronzové. Je zde studován model, který představuje válečnictví jako jakýsi organizovaný rituál a specializovanou činnost spojenou s muži. Problematika je řešena na základě souboru pohřbů střední doby bronzové v západních, jižních a středních Čechách. Struktury v pohřební výbavě hrobů se zbraněmi jsou vyhledávány pomocí analýzy hlavních komponent. Válečnictví bylo významnou součástí života v době bronzové, i v jiných obdobích pravěku. Co se týče kovových zbraní, tak nepředstavují úplný rozsah zbraní středoevropské doby bronzové. Lze předpokládat, že z hlediska celkového rozsahu zbraní reprezentují spíše jejich menšinu. Jedná se tedy o specializovanou skupinu. S výskytem specializovaných artefaktů se pak pojí specializovaná činnost. Touto specializovanou činností pak může být rituální válečnictví realizované skupinou bojovníků. Otázkou je, kdo jsou tito bojovníci a jak široká tato skupina je. Analýza pohřební výbavy ukazuje, že ve střední době bronzové v Čechách existuje vnitřní hierarchizace bojovnické vrstvy. Na základě našeho hrobového kontextu lze vyčlenit alespoň tři skupiny bojovníků. Přičemž ojediněle se vyskytující bohatě vybavené bojovnické hroby s širokým spekterem zbraní naznačuj jedince, kteří měli výjimečný sociání statut nejen v rámci organizace boje, ale pravděpodobně také stáli v čele celé komunity. Meč je ve střední době bronzové výjimečným (prestižním atefaktem). Zajímavé je, že se společně s ním v hrobech často vyskytují sekery. Mohlo by to značit, že sekera v hrobě není chápána jen jako nástroj, ale svým způsobem jako artefakt symbolizující vysoce postaveného muže. Oddělení lukostřelecké výbavy, kopí, dýk a sekeromlatů také může svědčit o tom, že v době bronzové existovala specializace v boji, kdy jednotlivý příslušníci bojovnické skupiny plnili v rámci boje konkrétní úlohy, ke kterým byly používány rozdílné artefakty. Tato specializace se pravděpodobně promítá i do sociální struktury společnosti.
Název v anglickém jazyce
The importance of weapons in the burial rite of the Middle Bronze Age
Popis výsledku anglicky
In the paper, there is examined a model which presents warfare as an organized ritual and specialized activity associated with men. The issue is approached on the basis of a set of Middle Bronze Age burials from west, south and central Bohemia. Structures in grave goods deposited in burials with weapons are identified with the help of analysis of the main components. Analysis of grave goods shows that there was inner hierarchization of the warrior class in Bohemia during the Middle Bronze Age. On the basis of burial contexts, at least three groups of warriors can be classified. Richly furnished warrior graves with a broad spectrum of weapons are rare and indicative of individuals who not only had an extraordinary social status within the organization of combat activities but were probably also placed at the head of the community. The sword was an exceptional (prestigious) artefact in the Middle Bronze Age. Along with it, axes also fre- quently occur in graves. This could mean that an axe in a grave should not only be considered as a tool but as an artefact symbolizing high ranking men. The separation of archery gear, spears, daggers and battle axes may mean that there were specialized warriors in the Bronze Age. Such a specialization would probably also project into the social structure of society.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Archeologie ve středních Čechách
ISSN
1214-3553
e-ISSN
—
Svazek periodika
21
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
11
Strana od-do
261-271
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—